MIPS arhitektūra

Vikipēdijas lapa
Toshiba ražojuma MIPS R4400 mikroprocesors.

MIPS (angļu: Microprocessor without Interlocked Pipeline Stages) ir MIPS Technologies izstrādāta RISC mikroprocesoru arhitektūra. 1990. gadu beigās no visiem pasaulē saražotajiem RISC mikroprocesoriem 30% bija balstīti uz MIPS izstrādēm.

MIPS arhitektūras procesorus izmanto SGI datoros, daudzās iegultās iekārtās, Windows CE ierīcēs, CISCO un Mikrotik maršrutētājos, kā arī Nintendo 64, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2 un Sony PlayStation Portable spēļu konsolēs.

Pirmie MIPS arhitekūras procesori bija 32 bitu (kas nozīmē 32 bitu reģistrus un datu kopni), taču mūsdienu modeļi ir 64 bitu. Pastāv piecas ar iepriekšējām versijām savietojamas MIPS instrukciju kopas revīzijas - MIPS I, MIPS II, MIPS III, MIPS IV un MIPS 32/64. Pastāv arī vairāki šo instrukciju kopu paplašinājumi, piemēram, MIPS-3D, kas pievieno SIMD instrukcijas darbībām ar peldošā punkta skaitļiem, kas savukārt ir noderīgi aprēķinos, kas nepieciešami, lai veidotu 3D attēlus, MIPS16, kas ļauj kompresēt kodu, tādējādi samazinot vietu atmiņā, ko tas aizņem (tā ir atbilde ARM arhitektūrā ieviestajai Thumb koda kompresijai), kā arī MIPS MT, kas ir daudzpavedienu palašinājumi, līdzīgi Intel Pentium 4 procesoros atrodamajai HyperThreading tehnoloģijai.