Toshiba

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Toshiba Corporation
Tips Publiska kapitālsabiedrība
Dibināts 1939. gads
Galvenais birojs Tokija, Karogs: Japāna Japāna
Mājaslapa toshiba.co.jp
Toshiba galvenā biroja ēka Tokijā

Toshiba Corporation (japāņu: 株式会社東芝 Kabushiki-gaisha Tōshiba, tɵˈʃiːbə) ir Japānas daudznozaru uzņēmums. Galvenais birojs atrodas Tokijā.

Grupas darbība aptver informācijas tehnoloģijas, sakaru sistēmas, elektronikas komponentes un materiālus, enerģētikas iekārtas, rūpniecības un sociālās infrastruktūras sistēmas, plaša patēriņa elektroniku, mājsaimniecības ierīces, medicīnas aprīkojumu, biroja iekārtas, gaismekļus, loģistiku, kā arī citus produktus un pakalpojumus. 's point-of-sale business in 2012.[3]

Toshiba ir organizēta četrās grupās: Digital Products Group (ciparu produkti), Electronic Devices Group (elektroniskās ierīces), Home Appliances Group (mājas ierīces), Social Infrastructure Group (sociālā infrastruktūra).

Toshiba akcijas tiek kotētas Tokijas fondu biržā (kods 6502) un Nagojas fondu biržā (kods 6502). Akcijas iekļautas Nikkei 225 un TOPIX indeksā. Lielākie akcionāri 2014. gada martā bija: The Master Trust Bank of Japan (5,3 %), Japan Trustee Services Bank (4,4 %), Dai-ichi (2,7 %), Toshiba Stock Purchase Plan (2,7 %), Nippon Life Insurance Company (2,6 %).[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums dibināts 1939. gadā, apvienojoties elektroiekārtu ražotājiem Shibaura Seisakusho un Tokyo Denki. Jaunā uzņēmuma nosaukums bija Tokyo Shibaura Denki. Lai arī drīz to saīsināti dēvēja par Toshiba, oficiāli nosaukumu Toshiba tas ieguva tikai 1983. gadā.[2]

Uzņēmums strauji auga Otrā pasaules kara laikā, kad saņēma pasūtījumus no valsts. Pēc kara Toshiba sākotnēji pievērsās smagajam elektroaprīkojumam, bet vēlāk atsāka arī mazo elektroiekārtu ražošanu.

1950. gadu otrajā pusē strauji auga Japānas ekonomika, un arī Toshiba strauji attīstījās. Tika apgūta jauna produkcija, ārzemēs atvērti pārdošanas un ražošanas uzņēmumi.

1973. gada naftas krīzes izraisītās ekonomikas lejupslīdes rezultātā Toshiba sāka vairāk ieguldīt pētniecības darbos, līdz ar to radot jaunas tehnoloģijas.

Japānas ekonomikas stagnācijas periodā 1990. gados Toshiba koncentrēja galvenos resursus nozarēs ar lielāko pieauguma potenciālu un iesaistījās jaunās biznesa jomās. Par galvenajām nozarēm kļuva pusvadītāji un personālie datori.

2006. gada janvārī Toshiba konkursa izsolē no BNFL par 5,4 miljardiem dolāru nopirka ASV bāzēto kodolenerģētikas iekārtu ražotāju un apkalpotāju Westinghouse Electric Company. Darījums pabeigts 17. oktobrī. 2009. gada janvārī no Fujitsu nopirkts cieto disku bizness.

2011. gadā par 2,3 miljardiem ASV dolāru nopirkts Šveices mērīšanas iekārtu ražotājs Landis+Gyr. 2012. gadā par 850 miljoniem dolāru no IBM nopirkts pārdošanas punktu sistēmu bizness. 2014. gada janvārī Toshiba nopirka OCZ Technology pusvadītāju disku biznesu. 2015. gadā Toshiba paziņoja, ka tā pārtrauc ražot televizorus savās rūpnīcās; ASV tirgum tos ar Toshiba zīmolu ražoja Compal, bet Eiropai — Vestel un citi ražotāji. 2016. gada decembrī Toshiba paziņoja, ka atomstaciju būvniecības meitas uzņēmumam Westinghouse radušies vairāku miljardu ASV dolāru zaudējumi. 2017. gada februārī tika precizēti Westinghouse zaudējumi — 6,3 miljardi dolāru, un kopējie Toshiba zaudējumi — 3,4 miljardi dolāru.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]