Masas centrs
Masas centrs jeb inerces centrs ir tāds punkts, kam pieliekot ārējo spēku, tas kustas tā, it kā visa objekta masa būtu koncentrēta šajā materiālajā punktā.[1] Masas centrs sakrīt ar smaguma centru, ja objekts atrodas viendabīgā gravitācijas laukā.[2] Masas centrs var atrasties kā objekta iekšienē, tā arī ārpus tā.
Masas centrs materiāliem punktiem
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Masas centru materiāliem punktiem var aprēķināt pēc formulas:
, kur ir masas centra koordināte, ir masa i-tajam punktam un ir koordināte i-tajam punktam.[1] Piemēram, planētas un zvaigznes savstarpējo rotāciju vai pavadoņa un planētas savstarpējo rotāciju var apskatīt ar masas centra palīdzību.
Ja nepieciešams atrast masas centru 3 dimensiju objektam, var aprēķināt masas centru katrai dimensijai atsevišķi.
Piemērs
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Zemes masa ir 5,97 * 10^24 kg, Mēness masa ir 7,35 * 10 ^22 kg, attālums starp Zemi un Mēnesi ir 3,84 * 10^5 km. Pieņemot Zemi par atskaites punktu un ievietojot formulā, iegūst:
Tā kā Zemes rādiuss ir ~ 6370 km, tad sistēma Zeme-Mēness griežas ap baricentru, kas ir Zemes iekšienē.
Masas centrs nepārtrauktam ķermenim
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Masas centru nepārtrauktam 1 dimensijas ķermenim var aprēķināt pēc integrāļa:, kur ir masu summa, ir ķermeņa masa kāda koordinātā .[1]
Piemērs
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dots horizontāls lauks, jāaprēķina darbu kas jāveic, lai izceltu pussfēras formas bedres zemi līdz zemes līmenim, ja bedres rādiuss ir , zemes blīvums ir un brīvās krišanas paātrinājums ir .
Vispirms var novērot, ka, ja tiek atrasts šīs pussfēras masas centrs , tad iespējams aprēķināt nepieciešamo darbu ar formulu , kur ir darbs, ir visa masa un ir augstums līdz zemes virsmai.
Visas zemes masa pussfēras bedrei ir .
Integrāli var pārrakstīt kā , kur ir tilpuma gabals. Izsakot un var ievietot atpakaļ integrālī ar robežām , : . Ievietojot pussfēras tilpuma formulu iegūst: .
Ievietojot darba formulā .
Masas centrs pēc simetrijām
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Ja visam objektam ir vienāds blīvums, tad, atrodot jebkādu simetrijas asi, masas centrs atradīsies uz šīs ass. Atrodot divas šādas taisnes, to krustpunkts būs masas centrs.
Skatīt arī
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ 1,0 1,1 1,2 «Fizikas rokasgrāmata». gramatas.lndb.lv. 75, 76. lpp. Skatīts: 2024-01-02.
- ↑ «What is the difference between center of mass and center of gravity?». Physics Stack Exchange (angļu). Skatīts: 2024-01-02.