Mazie dumpji

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Mazie dumpji
Ixobrychus (Billberg, 1828)
Mazais dumpis (Ixobrychus minutus)
Mazais dumpis (Ixobrychus minutus)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Pelikānveidīgie (Pelecaniformes)
Dzimta Gārņu dzimta (Ardeidae)
Apakšdzimta Dumpju apakšdzimta (Botaurinae)
Ģints Mazie dumpji (Ixobrychus)
Mazie dumpji Vikikrātuvē

Mazie dumpji, mazo dumpju ģints (Ixobrychus) ir viena no gārņu dzimtas (Ardeidae) ģintīm, kas pieder dumpju apakšdzimtai (Botaurinae). Mazo dumpju ģintī ir 9 mūsdienās dzīvojošas sugas.

Mazo dumpju sugas dzīvo visos kontinentos, izņemot Antarktīdu. Tropos dzīvojošās sugas ir nometnieces, bet ziemeļu puslodes ziemeļos ligzdojošās abas sugas (mazais dumpis un Amerikas mazais dumpis) ir daļēji migrējošas. Ziemas periodā tās lido uz dienvidiem. Latvijā sastopama tikai viena mazo dumpju suga - mazais dumpis (Ixobrychus minutus), kas Latvijas teritorijā ir rets ligzdotājs.[1]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mazo dumpju ģints putni ir mazāki augumā nekā dumpju ģints (Botaurus) putni. Mazākais dumpis mazo dumpju ģintī ir mazais dumpis, kurš ir arī mazākais visā gārņu dzimtā. Tā ķermeņa augstums ir 27 - 36 cm, spārnu izplētums 40 – 58 cm, svars 60 - 150 g.[2] Tie ligzdo un barojas niedrājos. Mazo dumpju sugas ir grūti novērot, ņemot vērā to slēpto dzīves veidu. Tāpat kā citi gārņu dzimtas putni tie barojas ar zivīm, vardēm un citiem nelieliem ūdens dzīvniekiem.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]