Oktanitrokubāns

Vikipēdijas lapa
Oktanitrokubāns

Oktanitrokubāna struktūrformula un molekulas modelis
Ķīmiskā formula C8N8O16
Molmasa 464,13 g/mol
Blīvums 1979 kg/m3
Kušanas temperatūra sadalās?
Viršanas temperatūra sadalās?

Oktanitrokubāns (C8(NO2)8, ONC) ir ļoti spēcīga sprāgstviela, kas ir 2,7 reizes jaudīgāka nekā trinitrotoluols. Pēc dažiem avotiem, tā ir spēcīgākā līdz šim sintezētā sprāgstviela.[1] Oktanitrokubāna molekulas pamatā ir kubāna struktūra (8 oglekļa atomi, kas savienoti kuba veidā), kuras visi ūdeņraža atomi ir aizvietoti ar nitrogrupām.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmo reizi ieguvis Filips Ītons (Philip Eaton) un Mao Ksi Zhangs (Mao-Xi Zhang) ASV, Čikāgas Universitātē, 1999. gadā. Filips Ītons sintezējis arī kubānu (1964. gadā) un citus tā nitroatvasinājumus. Oktanitrokubāna sintēzei Ītons veltījis 20 gadus saspringta zinātniska darba un kopā ar līdzautoriem saņēmis par to Amerikas ķīmiķu biedrības prēmiju.[2]

Iegūšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā kā oktanitrokubāna sintēze ir ārkārtīgi sarežģīta, iegūti tikai daži grami šīs vielas. To iegūst daudzstadiju sintēzē no furāna.[3]

Īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Oktanitrokubāna īpašības nav vēl pilnīgi izpētītas pārāk mazā pieejamā daudzuma dēļ.

Tā sevišķi augstā eksplozivitāte izskaidrojama ne tikai ar daudzajām nitrogrupām, bet arī ar lielajiem spriegumiem saitēs starp oglekļa atomiem (parasti leņķis starp oglekļa saitēm ir tetraedrisks — 109,4°, bet kubānam šis leņķis ir 90°). Sprāgstot oktanitrokubāns sadalās saskaņā ar vienādojumu:

C8(NO2)8 → 8CO2 + 4N2

Svarīgākās eksplozīvās īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Oktanitrokubāns ir mazjutīgs pret beršanu un triecieniem.

Izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja oktanitrokubānu izdotos iegūt lielākos daudzumos, to varētu lietot samazinātas masas lādiņu izgatavošanai. Liela priekšrocība ir arī tas, ka sprādzienā neizdalās ūdens tvaiki, kas kondensācijas dēļ var būt demaskējoši, turklāt sprādziena produkti nav toksiski.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. В. Благутина. Взрывчатка столетия. Žurn. Химия и жизнь, 2001, № 11, 80.—81. lpp. (krieviski)
  2. Oktanitrokubāns: Vieglāk pateikt nekā izdarīt (angliski)
  3. Oktanitrokubāns (krieviski)