Ola

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Olas)
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par olšūnu. Par pārtikas produktu skatīt rakstu ola (pārtika).
Šis raksts ir par olšūnu. Par upi skatīt rakstu Oļa.
Dažādu putnu un citu dzīvnieku olas

Ola (latīņu: ovum) ir no organisma ārējā vidē izvadīta olšūna ar apvalkiem. Putnu un rāpuļu olas sastāv no aizsargājošas čaumalas, olas baltuma (albumīna) un olas dzeltenuma (vitellus), kas ietvertas dažāda biezuma membrānās. Olas no organisma izvada ne tikai putni un rāpuļi, bet arī abinieki, kukaiņi, gliemji, tārpi un pat zīdītāji (kloākaiņi). Cilvēki dažu putnu olas, piemēram, vistu, strausu, paipalu olas, izmanto uzturā.

Putnu olas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Putnu olas centrā ir dzeltenums (vitellus). Tās citoplazmā ir daudz rezerves barības vielu dzeltenuma graudiņu veidā. Dzeltenuma virspusē atrodas dīgļa disks. Dzeltenumu centrā notur olbaltumvielu struktūras halazas. Dzeltenumu apņem dzeltenuma apvalks un vairāki baltumapvalki. Baltumapvalki arī satur barības vielas, ko dīglis izmanto attīstības laikā. Virs baltumapvalka ir zemčaulas apvalks. Olas resnākajā galā starp zemčaulas apvalku un baltumapvalku izveidojas gaisa kamera, kuru dīglis izmanto inkubācijas pēdējās dienās. No ārpuses olu aptver čaumala. Čaumalu veido ookeratīna šķiedras. Starp tām atrodas kalcija, magnija un fosfora sāļi. Cauri čaumalai stiepjas mikroskopiski kanāli, pa kuriem notiek gāzu apmaiņa ar ārējo vidi. Čaumalu klāj virsčaumalas plēve, kuras funkcija ir kavēt mikroorganismu nokļūšanu olā. Olu izmēri, krāsa un forma ir atkarīga no putnu sugas.

Rāpuļu olas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rāpuļu olas pēc uzbūves ir līdzīgas putnu olām. Sākumā tās ir baltas, bet vēlāk to krāsa mainās. Rāpuļu olas ir klātas ar ādainu apvalku, kas neļauj olai izžūt, bet ļauj tajā iekļūt gaisam. Rāpuļi olas dēj uz sauszemes, kur tās arī attīstās. Daļa rāpuļu, piemēram, krokodili, olas pēc izdēšanas sargā. Daļai rāpuļu olu attīstība notiek mātes organismā, un tikai olas izvadīšanas laikā no mātes organisma pāršķeļas tās apvalks un no olas izlien jaunais rāpulis.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]