Odiša

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Orisa)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Odiša
ଓଡ଼ିଶା, Odisha
Orissa in India (disputed hatched).svg
Odišas atrašanās vieta Indijā
iekrāsota tumši sarkana
Platība 155 707 km²
Galvaspilsēta Bhubanešvara
Administratīvais iedalījums 30 apgabali
Iedzīvotāji 36 707 000
- Blīvums 236 cilv./km²
Valoda odija valoda
Gubernators Murlidhars Čandrakants Bhandare[1]
Štats dibināts 1936. gada 1. maijā
Laika zona UTC +5:30
Mājas lapa http://www.orissa.gov.in
Templis Orisā

Odiša (angļu: Odisha), līdz 2011. gadam Orisa (, ଓଡ଼ିଶା, Orissa sanskritā: उड़ीसा), ir štats Indijas austrumos. Galvaspilsēta un lielākā pilsēta — Bhubanešvara.

Indijas okeāna piekrastē, praktiski nav ērtu vietu ostām, izņemot Paradipu. Piekrastes josla un Mahanadi upes delta izceļas ar īpašu auglību. Regulāru un stipru lietusgāžu apstākļos, ražu vāc divas reizes gadā.

Štats slavens ar saviem tempļu kompleksiem — Konarka, Puri un Bhubanešvara.

Tūristi pārsvara apmeklē Džaganatha templi (Puri) un Saules templi (Konarka). Slavens ir arī Lingaradža templis Bhubanešvarā.

Blīvi apdzīvotajā piekrastes zonā, mitinās pārsvarā tautas, kas runā orija valodās. Orisā mēdz būt stipri cikloni. 1999. gada oktobrī no tropiskā ciklona 05B gāja bojā aptuveni desmit tūkstoši cilvēku.

Orisā ir lieli minerālu uzkrājumi, tādēļ štatam investē daudzi ārzemju uzņēmumi. Orisā ir arī attīstīta tērauda un alumīnija rūpniecība. Štatā ir salīdzinoši attīstīta infrastruktūra. Orisa ir informatīvo tehnoloģiju centrs.

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Iespējams, ka nav veikta pareiza transliterācija uz latviešu valodu. Angliski šī gubernatora vārds ir Murlidhar Chandrakant Bhandare.