Pašbilde

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Pašbilde (pašītis, pašiņš, sevītis, selfijs, patiņš, tīksmiņš, paštīksmeklis, pašģīmis [1] angļu: selfie, no angļu: self - sevi, pats) ir personas pašportrets, kas parasti uzņemts ar viedtālruni, turot to rokā. Pašbildei ir raksturīgs īpatnējs leņķis, jo visbiežāk bildes tiek taisītas no augšas vai apakšas.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pašportreti pastāvējuši no fotogrāfijas aizsākumiem, bet, aptuveni sākot ar Kodak Brownie fotokameras parādīšanos, tā kļuva par izplatītu fotografēšanas tehniku. Toreiz pašportretus taisīja, uzņemot savu atspulgu spogulī vai novietojot kameru uz statīva. Pirmo reizi vārdu selfie izmantoja 2002. gadā Austrālijā interneta forumā ABC online.

Popularitāte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gadu sākumā, kad Facebook vēl nebija populārākais sociālais tīkls pasaulē, pašbildes bija plaši izplatītas Myspace. Savukārt Facebook lietotāji pašbildes uzskatīja par sliktas gaumes atribūtu — tās skaitījās vecā Myspace relikts un pat ieguva apzīmējumu Myspace pic,[2] jo Facebook profila bildes parasti bija augstākā kvalitātē, labi fokusētas un uzņemtas ar citu cilvēku palīdzību no attāluma. Tomēr, attīstoties mobilo telefonu priekšējām kamerām iPhone 4 un citos viedtālruņos un mobilām lietotnēm (piemēram, Instagram), pašbildes atkal sāka izplatīties 2010. gados.

Sākotnēji pašbildes bija populāras pusaudžu starpā, bet drīz guva atzinību arī starp pieaugušajiem un slavenībām. Piemēram, Romas pāvests Francisks ievieto internetā savai auditorijai, kas sastāda ap 60 miljonus lietotāju, pašbildes ar Vatikāna apmeklētājiem.[3][4]

2013. gadā Oksfordas Universitātes valodnieki atdzinuši vārdu selfie par gada vārdu angļu valodas vidē un iekļāvuši to angļu valodas vārdnīcā.[5]

Arī Latvijā selfie atbilsme pašbilde tika atzīta par 2013. gada vārdu.[6]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Selfijs vai tīksmiņš – finišē gada vārds, nevārds un teiciens». Ir (latviešu). ir.lv. 2014-01-14.
  2. The Return of the Selfie (The New Yorker, 2013. gada 5. jūnijā)
  3. Борис Филиппов. «Папа года: зачем Франциск решил изменить имидж Ватикана». Forbes (krievu). forbes.ru, 2013-12-16. Skatīts: 2013-12-26.
  4. Heather Saul. «Pope Francis takes Twitter by storm in the first Papal selfie». The Independent (angļu). independent.co.uk, 2013-08-31. Skatīts: 2013-12-26.
  5. The Oxford Dictionaries Word of the Year 2013 is… (OxfordWords blog)
  6. "Pašbilde" kļūst par 2013. gada vārdu; nevārda godā — "dīlot" (Delfi, 2014. gada 20. janvārī)