Fotopašportrets

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Bils Najs Baltajā namā uzņem pašfoto ar ASV prezidentu Baraku Obamu un Nīlu Degrasu Taisonu.

Fotopašportrets jeb sarunvalodā vienkārši pašfoto[1], pašbilde vai pašiņš (angļu: selfie, no angļu: self — 'sevi, pats') ir personas pašportrets, kas parasti uzņemts ar viedtālruni, turot to rokā. Fotopašortretam ir raksturīgs īpatnējs leņķis, jo visbiežāk bildes tiek kadrētas no zemāka vai augstāka skatpunkta.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pašportreti pastāvējuši jau no fotogrāfijas pirmsākumiem, bet, aptuveni sākot ar Kodak Brownie fotokameras parādīšanos, tā kļuva par izplatītu fotografēšanas tehniku. Toreiz pašportretus taisīja, uzņemot savu atspulgu spogulī vai novietojot kameru uz statīva un izmantojot t.s. autoknipsu. Pirmo reizi vārdu selfie izmantoja 2002. gadā Austrālijā interneta forumā ABC online.

Popularitāte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gadu sākumā, kad Facebook vēl nebija populārākais sociālais tīkls pasaulē, pašfoto bija plaši izplatīti Myspace. Savukārt Facebook lietotāji pašfoto uzskatīja par sliktas gaumes atribūtu — tās skaitījās vecā Myspace relikts un pat ieguva apzīmējumu Myspace pic,[2] jo Facebook profila bildes parasti bija augstākā kvalitātē, labi fokusētas un uzņemtas ar citu cilvēku palīdzību no attāluma. Tomēr, attīstoties mobilo tālruņu priekšējām kamerām iPhone 4 un citos viedtālruņos un mobilajām lietotnēm (piemēram, Instagram), pašfoto atkal sāka izplatīties 2010. gados.

Sākotnēji pašfoto bija populāri pusaudžu starpā, bet drīz guva atzinību arī starp pieaugušajiem un slavenībām. Piemēram, Romas pāvests Francisks savai ap 60 miljonus lietotāju lielajai auditorijai internetā ievietoja pašfoto kopā ar Vatikāna apmeklētājiem.[3][4]

2013. gadā Oksfordas Universitātes valodnieki atzina vārdu selfie par gada vārdu angļu valodas vidē un iekļāva to Oksfordas angļu valodas vārdnīcā.[5]

Arī Latvijā selfie atbilsme pašbilde tika atzīta par 2013. gada vārdu.[6]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Svarīgākie lēmumi 2014. gadā». Valsts valodas centrs. Skatīts: 2016. gada 6. novembrī. angļu valodā lietotā nosaukuma selfie latviskās atbilsmes ir pašfoto (sarunvalodā) un fotopašportrets (oficiālā saziņā).
  2. The Return of the Selfie (The New Yorker, 2013. gada 5. jūnijā)
  3. Борис Филиппов. «Папа года: зачем Франциск решил изменить имидж Ватикана». Forbes (krievu). forbes.ru, 2013-12-16. Skatīts: 2013-12-26.
  4. Heather Saul. «Pope Francis takes Twitter by storm in the first Papal selfie». The Independent (angļu). independent.co.uk, 2013-08-31. Skatīts: 2013-12-26.
  5. The Oxford Dictionaries Word of the Year 2013 is… (OxfordWords blog)
  6. "Pašbilde" kļūst par 2013. gada vārdu; nevārda godā — "dīlot" (Delfi, 2014. gada 20. janvārī)