Pāriet uz saturu

Panamas kanāla zona

Vikipēdijas lapa
Panamas kanāla zonas karte

Panamas kanāla zona (spāņu: Zona del Canal de Panamá, angļu: Panama Canal Zone) bija zona ap Panamas kanālu, kas no 1903. līdz 1979. gadam piederēja ASV kā neinkorporētā teritorija (unincorporated U.S. territory), savukārt no 1979. līdz 1999. gadam, kad tā tika likvidēta, Panamas kanāla zonu kopīgi pārvaldīja ASV un Panama.

ASV atbalsts ļāva Panamai 1903. gadā proklomēt neatkarību no Kolumbijas. Tā kā amerikāņi bija iecerējuši realizēt Panamas kanāla būvniecību, panamiešu valdība starpvalstu vienošanās rezultātā piešķīra ASV nepieciešamo teritoriju. Savukāt 1904. gadā Panama piešķīra ASV absolūtas tiesības pārvaldīt un kontrolēt Panamas kanāla zonu.

ASV Panamas kanāla zonu, kur tā 1914. gadā pabeidza Panamas kanāla būvniecību, pārvaldīja no 1903. līdz 1979. gadam. Starp Panamu un ASV 1977. gadā tika noslēgti Torihosa—Kārtera līgumi, kuru rezultātā no 1979. gada kanāla zonu valstis pārvaldīja kopīgi. Turklāt ASV atzina Panamas suverēnās tiesības uz konkrēto teritoriju. Atbilstoši minētajiem līgumiem 1999. gada 31. decembrī ASV pameta kanāla zonu, un tā pilnībā pārgāja Panamas kontrolē.

Teritoriāli zonu veidoja pats Panamas kanāls un 5 jūdžu josla uz abām pusēm no kanāla centra, izņemot Panamas un Kolonas pilsētu. Vēlāk, kad slūžu vajadzībām kanālam tika pievienoti lielie ezeri, arī tie iekļāvās zonā. Kopumā zonā iekļāvās 1432 km². Teritorijas administratīvais centrs atradās Balboa. Amerikāņi šeit izbūvēja militārās būves — bāzes, lidlaukus, slimnīcas u.c.