Pargietis Ibrahims Pašā

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pargalı İbrahim Paşa.jpg

Pargietis Ibrahims Pašā (1495—1536) arī pazīstams kā Rietumnieks Ibrahims Pašā un Favorīts Ibrahims Pašā, bija pirmais Osmāņu Impērijas lielvezīrs, kuru amatā nozīmēja Suleimans Lieliskais.

Ibrahims, dzimis kristietis, bija nonācis verdzībā jau bērnībā. Viņi ar Suleimanu kļuva par tuviem draugiem jaunībā. 1523. gadā Suleimans iecēla Ibrahimu par lielvezīru, aizvietojot Pirī Mehmetu Pašā, kuru 1518. gadā bija iecēlis viņa tēvs Selims I. Ibrahims ieņēma šo amatu 13 gadus. Viņš sasniedza tādu varu un autoritāti, ar kuru mēroties varēja vēl tikai daži citi lielvezīri visā Osmaņu Impērijas vēsture. 1536. gadā Ibrahimu Pašā sodīja ar nāvi, un viņa īpašumi tika konfiscēti.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ibrahims piedzima kristiešu ģimenē Pargā, tad vēl Venēcijas Republikā. Viņa tēvs bija jūrnieks vai zvejnieks. Laikā starp 1499. un 1502. gadu Iskenders Pašā, Osmaņu Bosnijas pārvaldnieks, Ibrahimu sagūstīja. Visticamāk, viņš pirmoreiz iepazinās ar Suleimanu, kurš viņu pieņēma par savu kalpu, 1514. gadā Edirnes apkārtnē.

Politiskā karjera

Pēc tam, kad viņa sāncensis, Ēģiptes pārvaldnieks, Hains Ahmeds Pašā, pasludināja savu neatkarību no Osmāņu Impērijas un tika sodīts ar nāvi 1524. gadā, Ibrahims devās uz Ēģipti 1525. gadā un veica reformas Ēgiptes provinciālajā civilās un militārās administrācijas sistēmā.

1523. gadā krāšņā ceremonijā viņš apprecējās ar Muhsini Hatunu, kas bija meita tam pašam Iskenderam Pašā, kurš saņēma Ibrahimu gūstā 20 gadus iepriekš. Šī laulība škiet bijusi politiski motivēta, veids kā iekļaut Ibrahimu, sveštautieti, Osmāņu elitē. Kaut gan Muhsine sākumā bija skeptiski noskaņota par savu jauno vīru, viņiem vēlāk izveidojās siltas attiecības. Lai gan vēsturnieki sākotnēji uzskatīja, ka Ibrahims bija precējies ar Sultāni Hatidži, Suleimana māsu, tam ir maz pierādijumu. Pētījumā, kuru veicis vēsturnieks Ebru Turans, tika atrastas daudzas Muhsines references osmāņu un venēciešu rakstos, kā arī Muhsines parakstīta vēstule Ibrahimam, tāpēc mūsdienās parasti tiek pieņemts, ka viņa bija Ibrahima sieva.