Peberholma

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ēresunda tilts no Dānijas uz Zviedriju. Labajā pusē redzama Peberholmas sala, un kreisajā - Saltholma.

Peberholma (Piparu sala, dāņu: Peberholm, zviedru: Pepparholm), ir maza mākslīga sala Ēresunda šauruma Dānijas pusē, kas izveidota kā daļa no Ēresunda tilta, kas savieno Dāniju ar Zviedriju. Peberholma ir tuvu dabiskajai Saltholmai (Sāls sala), un tika nosaukta atbilstoši tai. Platība: 1,3 kvadrātkilometri.

Veidošanas iemesli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galvenais salas veidošanas iemesls bija nepieciešamība pēc pārejas punkta starp tuneli un tiltu.

Tunelis tika būvēts, jo tilts, kas savienotu Malmi un Kopenhāgenu, būtu sakritis ar bezšķēršļu zonu ap Kopenhāgenas lidostu. Vēl viens iemesls bija iespēja lieliem kuģiem šķērsot Ēresundu, neuztraucoties par kuģa augstumu. Ēresunda tilta augstuma palielināšana ietekmētu kravas vilcienu satiksmi, jo būtu bijis nepieciešams stāvāks tilta slīpums.

Cits salas veidošanas iemesls bija tas, ka vajadzēja palielināt Ēresunda dziļumu, lai nesamazinātu ūdens plūsmu tilta dēļ. Padziļināšanas rezultātā radās daudz materiālu, ko izmantoja salas veidošanai. Tās būvniecībai paredzētā teritorija bija sekla, tāpēc tika lemts salu veidot četru kilometru garumā.

Uz Peberholmas atrodas zviedru un dāņu dzelzceļa signalizēšanas un satiksmes kontroles robeža.

Būvēta, lai saglabātu ekoloģiju[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skats no ziemeļrietumiem uz dienvidaustrumiem.

Sākotnējie tilta dizaini paredzēja Saltholmas izmantošanu kā tā pamatu. Tas nozīmētu lielceļa un dzelzceļa būvi pāri Saltholmai vai esošās salas paplašināšanu šī paša iemesla dēļ.

Abas iespējas tika atmestas, lai aizsargātu salas ekoloģiju. Tā vietā dāņu un zviedru politiķi nolēma izveidot mākslīgu salu uz dienvidiem no Saltholmas. Atrašanās vieta tika izvēlēta, cerot, ka tā garantēs brīvu ūdens plūsmu, kas bija galvenais iemesls debatēs par to, vai tiltu vajadzētu būvēt.

Peberholma ir stingri aizsargāta. Tikai biologiem ir atļauts apmeklēt salas daļas ārpus dzelzceļa un lielceļa, kur daba dara savu. Sala ir daļa no Natura 2000 142. teritorijas, kurā atrodas Saltholma un apkārtējie ūdeņi ar kopējo platību -  7218 hektāriem. Šajā teritorijā notiek arī putnu azsardzība.

Attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Peberholma tiek uzskatīta par bioloģisko eksperimentu. Zinātnieki prognozēja, ka daba to pārņems un pati attīstīsies bez nekādas cilvēka ietekmes. 2007. gada jūnijā, zinātnieki no Lundas Bioloģiskās Apvienības uz salas saskaitīja 454 augu sugas. 2005. gadā uz salas dzīvoja ap 20 zirnekļu sugām un 12 putnu sugām.