Pietura

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Bushalte met abri bankje en prullenbak.jpg

Pietura ir vieta pilsētā vai ārpus tās, kurā sabiedriskā transporta līdzekļi apstājas, lai izlaistu vai uzņemtu pasažierus.

Pieturu veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ir divu veidu pieturas:

  • Regulāras pieturas: pieturas, kurās sabiedriskā transporta līdzekļi apstājas pēc noteikta grafika.
  • Pieprasījuma pieturas: pieturas, kurās sabiedriskā transporta līdzekļi neapstājas, ja neviens cilvēks nevēlas izkāpt vai iekāpt transportlīdzeklī. Parasti pirms šādām pieturām cilvēki salonā nospiež pogu vai painformē vadītāju par to, ka vēlas izkāpt.

Pieturu atrašanās veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pietura naktī

Ir dažādi pieturu atrašanās veidi:

  • Pieturas kabata:

Šāda veida pietura neatrodas uz ielas braucamās daļās, bet gan tās malā speciāli izbūvētā paplašinājumā. Iekāpšana un izkāpšana no transportlīdzekļa norit netraucējot satiksmi.

  • Pietura kā drošības saliņa:

Šāda veida pietura atrodas uz speciāli izbūvētas drošības saliņas. Lai pasažieris nokļūtu uz šo pieturu, viņam nākas šķērsot brauktuvi. Tāpēc pārsvarā pie šādām pieturām tiek uzstādīti luksofori, arī pati saliņa no brauktuves ir norobežota ar drošības saliņu. Pārsvarā šāda veida pieturās apstājas tramvaji.

  • Kaphaltestellen:
Tramvaja un autobusa Kaphaltestelle Kaselē, Vācijā.

Ietve līdz sliedēm ir vorgezogen jeb sliedes ir pie tās verschwenkt. Šis ir visdrošākais pieturas veids, jo pasažieriem iekāpjot vai izkāpjot no transportlīdzekļa nav jāšķērso brauktuve.

  • Überfahrbare Kaphaltestelle/überfahrbares Haltestellenkap:
Überfahrbares Haltestellenkap Kaselē, Vācijā.

Starp sliedēm un ietvi esošā brauktuve tiek paaugstināta, līdz ar to cilvēkiem ir vieglāk nokļūt transporta līdzeklī. Bieži pieturas vai pieturu saliņas tiek ierīkotas vietās, kur tās ir labi pārredzamas un parasti sādas vietās ir ieviesti ātruma ierobežojumi. Ir arī pieturas, kurās, lai nodrošinātu drošu pasažieru iekāpsanu/izkāpšanu no transportlīdzekļa, pirms tām tiek uzstādīts luksofors.

  • Pieturas ar nojumēm:
Rīgā
Tramvaja pietura Rīgā

Lielpilsētās bieži sabiedriskā transporta pieturās atrodas arī nojumes. Pārsvarā pie šādām nojumēm atrodas arī biļešu automāti. Tāpat pie nojumēm ir izvietots arī attiecīgo maršrutu kustības grafiks un visa veida informācija par attiecīgās pilsētas transporta sistēmu. Līdz ar to potenciālie pasažieri tiek iepazīstināti ar maršrutiem, cenām un attiecīgo maršrutu kustības grafikiem. Pieturu nojumes var pastāvēt, jo uz tām tike izvietoti arī reklāmu plakāti, par kuru izvietošanu maksā attiecīgā firma. Šīs pieturu nojumes bieži bojā arī vandaļi.

  • Pieprasījuma pieturas:

Sabiedriskais transports šādās pieturās apstājas vai piebrauc klāt pie tām, ja ir pieprasījums. Parasti cilvēks, izmantojot telefonu, paziņo par to, ka vēlas iekāpt sabieriskajā transportā šāda veida pieturā. Bet arī ja cilvēkam nav līdzi telefons ir iespējams "izsaukt transportu" uz šo pieturu, jo pieturā atrodas neliels ekrāns zem kura ir dažas pogas (taustiņi). Parasti šādas pieturas ir arī apgaismotas. Dažās valstīs kā, piemēram, Nīderlandē šādas pieturas ir ierīkotas lielceļu malās. Tur cilvēks pieturā nospiež attiecīgu pogu, tā rezultātā tiek pārraidīts signāls, kas liek aptuveni 100 metrus pirms pieturas esošajam uzrakstam mirgot. Tādā veidā vadītājs tike painformēts par to, ka nākošajā pieturā kāds vēlas iekāpt transportlīdzeklī, vadītājs var laicīgi samazināt ātrumu, kā arī bez problēmām nobraukt nost no lielceļa.

  • Divkāršās pieturas:

Divkāršajās pieturās var apstāties divi vai vairāk transportlīdzekļi. Ja pieturā apstājas vairāki transportlīdzekļi, tad pasažieriem izkāpjot no pēdējā ir jāmēro diezgan garš ceļš līdz pirmajam.

Tramvaju un autobusu pieturu tuvumā, ja tām nav drošības saliņas, darbojas savādāki ceļu satiksmes noteikumi. Pārsvarā šie noteikumi attiecas uz ātruma ierobežojumu, apdzīšanu un stāvēšanu.

Pieturu izkārtnes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Interesanti fakti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viltus pieturas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vācijā pie veco ļaužu mājām vai slimnīcām nereti tiek izvietotas neīstas pieturas, lai cilvēki, kuri slimo ar plānprātību domātu, ka viņi ġaida autobusu vai citu transportlīdzekli, kas viņus aizvedīs uz iedomāto galamērķi. Tā viņi var gaidīt autobusu ilgstoši, bet tīklīdz kā slimnīcas personals atklāj, ka viņi ir pazuduši, tas viņus aizgādā no pieturas atpakaļ uz palātu. Daudzas pieturas ir izlīmētas arī ar vecām reklāmām un tajās ir izvietoti 30 gadus veci kustības saraksti.[1]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]