Portlandes dzintars

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Portlandes dzintars
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Portlenda, Oregona, ASV
Žanri popmūzika, tautas mūzika
Darbības gadi 1972—1979
Izdevēji Dzintars
Dalībnieki
Brigita Ritmane-Osis, Lolita Ritmane

Portlandes dzintars (dažkārt arī vienkārši Dzintars) bija trimdas latviešu popmūzikas un tautas mūzikas ansamblis, kas darbojās Portlendā, Oregonas štatā, ASV.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Trimdas latviešu ASV rietumkrasta ansambļa "Portlandes dzintars" pirmsākumi meklējami jau 1972. gadā, bet pirmo koncertu ar šo nosaukumu ansamblis sniedza 1973. gada 19. maijā, tai sekoja uzstāšanās Jaunatnes dienās Sanfrancisko un citi koncerti.[1] 1975. gadā grupa devās pirmajā Ziemeļamerikas tūrē, uzstādamās latviešu centros ASV un Kanādā. Grupas kodolu veidoja Ritmaņu ģimenes locekļi, to vidū arī vēlāk pazīstamā komponiste Lolita Ritmane. Grupas repertuāru veidoja gan grupas dalībnieku dziesmas, gan Raimonda Paula un citu Latvijas komponistu dziesmas, gan arī populāru amerikāņu dziesmu latviskās versijas. Pirmās skaņuplates "Dzintars dzied" ierakstā piedalījušies: Brigita Ritmane-Osis — vokāls, klavieres, basģitāra, Lolita Ritmane — vokāls, klavieres, basģitāra, J. Grems — sitamie instrumenti, vokāls — Aivars Saukants, Alberts Ritmanis, Artūrs Livermors, Ilga Damberga, Inta Kurmiņa, Linda Raņķe, Māra Saukante.[2]

Grupas darbība guva atzinīgas atsauksmes no Amerikas latviešiem. 1976. gada vasarā sekoja turneja pa ASV vidienes latviešu centriem, bet 1977. gadā — pa Austrālijas latviešu centriem. Šajā gadā grupas repertuārā iekļauta B. Ritmanes-Osis un A. Ritmaņa dziesma "Manai tautai", kas kļuva populāra trimdā un vēlāk, 80. gadu beigās Ievas Akurāteres izpildījumā arī Latvijā. Šī dziesma tika iekļauta tāda paša nosaukuma albumā, kurā visas dziesmas sarakstījuši grupas dalībnieki. Vienlaicīgi ar šo ierakstu iznāk arī albums angļu valodā "A Faraway Song". 1979. gada 21. jūnijā ansamblis pirmoreiz uzstājās Eiropā — Pasaules brīvo latviešu dziesmu dienās Gotlandē. Ansambļa aktīvā darbība beidzās 1979. gadā, kad tā dalībnieki devās studēt uz dažādām vietām ASV.

1980. gadā ierakstīts Brigitas Ritmanes-Osis un Lolitas Ritmanes albums "Meitenes dziesma Latvijai" ar pašu sarakstītām dziesmām, kura ierakstā piedalījās bijušie ansambļa dalībnieki.[3] Grupas dalībnieki sanāca kopā uz koncertu 1982. gadā Portlendas dziesmu svētkos.

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Dzintars dzied (LP, 1975)
  • Ceļinieks es esmu... ‎(LP, 1975)
  • Pie jums ar dziesmu ‎(LP, 1976)
  • Manai tautai ‎(LP, 1978)
  • A Faraway Song ‎(LP, 1978)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Dzied "Portlandes dzintars". Laiks, 1973, 19. maijs.
  2. Portlandes Dzintars — Dzintars dzied. Discogs.com.
  3. Meitenes Dziesma Latvijai . Discogs.com.