Ramšteinas katastrofa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Ramštainas katastrofa ir otra traģiskākā avišova katastrofa, nākošā pēc Skņilovas katastrofas 2002. gadā.[1]

1988. gada 28. augustā aviošova Flugtag 88, kas norisinājās ASV gaisa karaspēku bāzē Ramštainā, (vācu: Ramstein) Vācijā, itāļu Frecce Tricolori pilotu grupas uzstāšanās laikā, sadūrās trīs no desmit Aermacchi MB-339PAN lidmašīnām. Rezultātā viena no lidmašīnām iekrita skatītājos. Septiņdesmit cilvēku (ieskaitot trīs pilotus) gāja bojā, pēc dažādiem ziņu avotiem, no 300 līdz 400 cilvēku guva smagus ievainojumus.

Notikumu secība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šajā dienā vairāk nekā 300 tūkstoši cilvēku bija ieradušies amerikāņu aviobāzē Ramštainā. Aviošova galvenajam notikumam vajadzēja būt itāļu pilotu grupai Frecce Tricolori. Desmit lidmašīnas izpildīja augstākās pilotāžas figūru - "caurdurto sirdi".

Frecce Tricolori sadalījās divās grupās, kas uzzīmēja debesīs sirds veidolu. Figūras apakšējā daļā tie traucās viens otram pretī līdzās skatītāju līnijai ar ātrumu apmēram 800 km/h. Vienlaicīgi vēl vienai lidmašīnai, kas atveidoja bultu, bija jāizlido starp šīm divām grupām skatītāju virzienā.[2] Pilota kļūmes rezultātā, lidmašīna, kas atveidoja bultu, 40 metru augstumā sadūrās ar divām lidmašīnām.

Sasistā lidmašīna nogāzās saldējuma tirdzniecības vagoniņa tuvumā. Bija karsta diena un šajā vietā atradās daudz skatītāju, ieskaitot bērnus. Nokritušā lidmašīna uzsprāga un sākās liels ugunsgrēks.

Viena no lidmašīnām, kas atveidoja sirds formas, nokrita līdzās medicīniskajam glābēju helikopteram UH-60, tā lauskas nogalināja visus, kas atradās helikopterā. Pilots pēc trieciena izdzīvoja un mēģināja katapultēties, bet viņa izpletnis atvērās tikai daļēji, un pilots gāja bojā atsitoties pret zemi. Trešā lidmašīna, uzsprāga gaisā. Tā lauskas nokrita no skatītājiem attālāka vietā.

Traģēdijas upuru memoriāls

Gaisā palikušās pilotāžas grupas Frecce Tricolori lidmašīnas nosēdās netālajā Sembašas aviobāzē.

16 bērni gāja bojā, šajā nelaimes gadījumā, lielākā daļa nomira slimnīcās no spēcīgiem apdegumiem. Kopumā pēc medicīniskās palīdzības vērsās vairāk nekā 1000 cilvēku.

Pēc traģēdijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tika atzīmēta paaugstināts pašnāvību skaits, to ļaužu vidū, kas bija šīs katastrofas liecinieki. Cietušajiem tika izmaksātas kompensācijas. Uz trim gadiem Rietumvācijā tika aizliegts organizēt aviošovus.

Tika izstrādāti sekojoši aviošovu rīkošanas noteikumi:

  • Palielināta minimālā attālums no pilotēšanas vietas līdz skatītājiem. Pašreiz tas ir 400 metri.
  • Pilnībā aizliegti manevri un pilotēšana skatītāju virzienā.
  • Jebkuriem manevriem tagad jāsaskaņo ar virszemes dienestu, kas ir atbildīgs par aviošovu drošību.

Ramštainas aviobāzē vairs nekad netika rīkoti aviošovi. Traģēdijas vietā izvietots memoriāls.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 4 held over worst air show crash, CNN World
  2. http://www.robert-stetter.de/Ramstein/pics/Frecce05.jpg Pilotāžas elementa fotogrāfija, kas veikta īsi pirms sadursmes

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]