Rautaruukki

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Rautaruukki Oyj
Ruukki-Logo.svg
Veids Kapitālsabiedrība
Dibināts 1960. gads
Galvenais birojs Helsinki, Karogs: Somija Somija
Akcijas biržā OMX
Ietilpst indeksā RTRKS
Vadība Reino Hanhinens, Sakari Tamminens
Darbinieki 11 690 (2010. gadā)[1]
Nozare mašīnbūve
Produkti metāla izstrādājumi
Mājaslapa www.ruukki.com

Rautaruukki Oyj (pazīstams ar zīmolu Ruukki) ir Somijas uzņēmums, kas nodarbojas ar metāla izstrādājumu ražošanu būvniecības un inženierijas nozarei. Kompānija dibināta 1960. gadā un tās galvenais birojs atrodas Helsinkos.

Rautaruukki ir sadalīta trīs biznesa nozarēs: Ruukki Construction (būvniecība), Ruukki Engineering (inženierija) un Ruukki Metals (metāli). Būvniecības nodaļa piedāvā tērauda konstrukcijas būvēm, ģimeņu mājas, ostu un transporta infrastruktūras konstrukcijas, kā arī vēja ģeneratoru konstrukcijas. Inženierijas nodaļa piedāvā dažādus inženiertehniskus risinājumus, kuros nepieciešami metināšanas un metālapstrādes darbi, tai skaitā kabīnes mobilām mašīnām, mastus, kopnes, atbalsta kājas un daudz citu konstrukciju. Metālu nodaļas pamatprodukcija ir dažādām vajadzībām paredzētu tērauda izstrādājumi. Bez tam tiek piedāvāti nerūsošā tērauda un alumīnija izstrādājumi, minerālprodukti, kas radušies tērauda iegūšanā kā blakusprodukts.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rautaruukki 1960. gadā kopīgi dibināja Somijas valdība, Outokumpu, Valmet, Wärtsilä, Rauma-Repola un Fiskars, lai nodrošinātu valsts kuģubūvi un citu metāla rūpniecību ar izejmateriāliem. Uzņēmuma tērauda lietuve Rāhē bija pirmā rietumvalstīs, kas sāka ražot tēraudu ar ekonomiskāku nepārtrauktas liešanas metodi tradicionālās lietņu metodes vietā. 1960. gadā kompānija sāka ar sešiem darbiniekiem, bet dekādes beigās tajā strādāja vairāk kā 1700 cilvēki.

1970. gados Hemēnlinā tika atklāta aukstās metodes velmētava, kurā ražoja caurules. Rāhē 1976. gadā darbu sāka otra domna.

1980. gados Rautaruukki sāka paplašināties Rietumeiropā, nodibinot pārdošanas birojus un iegādājoties uzņēmumus. Tika nopirkti: Dānijas krāsošanas kompānija Metalcolour A/S, Norvēģijas tērauda vairumtirgotājs CCB-Gruppen, Vācijas cauruļu ražotājs Schmacke Rohr GmbH. 1989. gadā Dānijā tika izveidota aukstas formēšanas sekciju ražotne Stelform A/S.

1990. gadu sākumā Rautaruukki iegādājās Somijas metala jumtu ražotaju Rannila. Kompānija iegāja jaunajos tirgos Austrumeiropā. 1994. gadā uzsāktā privatizācija, kas noslēdzās 1997. gadā, valsts daļu no 86,8 % samazināja līdz 40,1 %.[2]

2004. gadā visi dažādie Rautaruukki uzņēmumi sāka lietot vienotu zīmolu Ruukki.

Ruukki Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1995. gadā Latvijā reģistrēts Rannila meitas uzņēmums SIA Rannila Steel Latvia.[3] Tajā pašā laikā dibināts SIA Rautaruukki Metālcentrs. 2001. gadā tas mainīja nosaukumu uz SIA ASVA Latvija, iekļaujoties Rautaruukki servisa divīzijā ASVA Oy.[4] 2004. gadā Rannila Steel Latvia un ASVA Latvija tika apvienoti zem vienota zīmola Ruukki kā uzņēmums ar nosaukumu SIA Ruuki Latvija.[5] Uzņēmums piedāvā tērauda konstrukcijas, jumtus un citus tērauda izstrādājumus gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecībā, kā arī veic to uzstādīšanu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Annual Results 2010». Rautaruukki. Skatīts: 2011. gada 6. februāris.[novecojusi saite]
  2. [1][novecojusi saite] "PRIVATISATION AND PUBLIC OWNERSHIP IN FINLAND" JOHAN WILLNER, CESIFO WORKING PAPER NO. 1012, CATEGORY 9: INDUSTRIAL ORGANISATION, AUGUST 2003
  3. [2] Ruuki Latvija informācija Firmas.lv vietnē
  4. Rautaruukki Metālcentrs iekļaujas ASVA Dienas bizness (1644) 11.06.2001
  5. Zīmolu apvienošana Georgs Rubenis, Diena, 2005-08-15

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]