Roberts Hainlains

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Roberts Ensons Hainlains
Robert Anson Heinlein
Heinlein-face.jpg
Roberts Hainlains.
Personīgā informācija
Dzimis 1907. gada 7. jūlijā
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Batlerā, Misūri, ASV
Miris 1988. gada 8. maijā (80 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Karmelā, Kalifornijā, ASV

Roberts Ensons Hainlains (Robert Anson Heinlein; dzimis 1907. gada 7. jūlijā, miris 1988. gada 8. maijā) bija amerikāņu zinātniskās fantastikas un romānu rakstnieks. Viņš bieži vien tiek saukts par "zinātniskās fantastikas rakstnieku vecāko".[1]. Viņš ir arī viens no populārājakiem, ietekmīgākajiem un strīdīgākajiem smagās zinātniskās fantastikas autoriem. Viņš uzstādīja augstus standartus zinātnes un inženierijas ticamībai un palīdzēja pacelt žanra literālās kvalitātes standartus.

Hainlains saņēmis četras Hugo balvas un bijis pirmais rakstnieks, ko Amerikas Zinātniskās fantastikas rakstnieku apvienība pasludināja par zinātniskās fantastikas lielmeistaru. Hainlains publicējis 32 romānus un 59 īsos stāstus. Balstoties uz viņa darbiem, radītas četras filmas, divi televīzijas seriāli, vairāki radio seriāli un viena galda spēle. Vienai no filmām (Destination Moon, 1950) viņš ir arī scenārija autors. Hainlains bijis redaktors daudzām antoloģijām. Viens romāns publicēts pēc viņa nāves, un vēl viens tika publicēts 2006. gada oktobrī.

Hainlaina darbu pamattēmas ir radikāls individuālisms, libertiānisms, reliģija, fiziskās un emocionālās mīlestības saistība u.tml. Viņa pazīstamākie darbi ir romāni "Zvaigžņu kuģa kareivji" (Starship Troopers, 1959) un "Svešinieks svešā zemē" (Stranger in a Strange Land, 1961).

Latviski izdots romāns "Kaķis, kas staigā cauri sienām" (Iljus, 1997, sērija "Fantastikas pasaule", tulkojusi Alise Tīfentāle, autora vārds rakstīts kā Roberts Heinleins. Oriģinālā The Cat Who Walks Through Walls, 1985).

Esejā Inside Intourist (1960) Hainlains piemin arī Latvijas apmeklējumu.

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "the dean of science fiction writers", WonderCon 2008 :: Robert A. Heinlein Memorial Blood Drive Archived 2010. gada 20. septembrī, Wayback Machine vietnē.