Rolands

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Piemineklis bruņiniekam Rolandam Rīgā

Rolands ir leģendārs franku bruņinieks, varonis karolingu dinastijas karaļa Kārļa Lielā laikā. Saskaņā ar leģendu, Rolands vadījis franku arjergardu, kad franku karaspēks pēc kaujas ar saraceniem pa Ronsevales aizu Pirenejos no Spānijas atgriezies Francijā. Saraceni (pēc citas versijas - baski) aizā bija sarīkojuši slēpni un Rolanda karespēka daļa tika atgriezta no galvenajiem spēkiem un pilnībā iznīcināta. Arī Rolands krita šajā kaujā.

Pazīstamākā leģendas versija ir 11.gs. eposs Dziesma par Rolandu (Chanson de Roland). Eposā aprakstīta bruņinieka Rolanda, kā kristietības nesēja varonīgā bojāeja Ronselvales aizā. Eposs ir viena no romantiskākajām franču nacionālajām un, var droši teikt, arī Eiropas leģendām arī mūsdienās. Par Rolanda varoņdarbu atgādina piemineklis, kas slejas kāda kalna galotnē pie Ronsevales pilsētiņas Spānijas Pirenejos. Līdzīgi pieminekļi, kā simbols varonībai un drošsirdībai, uzstādīti daudzās Eiropas pilsētās, arī Rīgā.

Franku cīņās ar pagāniem un musulmaņiem pakāpeniski sāka veidoties krustnešu tradīcijas, kas pilnībā noformējās vēlākajos Krusta karos Tuvajos Austrumos. Savukārt teiksma par Rolandu atspoguļo krustnešu un Krusta karu ideoloģijas pirmsākumus, kur saplūst varonības un drošsirdības patoss ar reliģisku fanātismu.