Rosneft

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
OAO Rosneft
Tips atvērta akciju sabiedrība
Darbības joma enerģētika
Dibināts 1993. gads
Galvenais birojs Maskava, Karogs: Krievija Krievija
Produkti naftas un dabasgāzes ieguve, pārstrāde un tirdzniecība
Tīmekļa vietne rosneft.ru
Rosneft galvenais birojs Maskavā

Rosneft (oficiālais nosaukums ОАО Нефтяная компания «Роснефть») ir Krievijas enerģētikas uzņēmums. Tas ir viens no lielākajiem uzņēmumiem valstī. Galvenais birojs atrodas Maskavā. Dibināts 1993. gadā.

Uzņēmums nodarbojas ar naftas un dabasgāzes atradņu izpēti, iegūšanu, pārstrādi, kā arī jēlnaftas, gāzes un naftas produktu tirdzniecību. Rosneft pieder plašs degvielas uzpildes staciju tīkls Krievijā.

Rosneft akcijas tiek kotētas Maskavas (kods ROSN) un Londonas (kods ROSN) fondu biržā. Uzņēmuma lielākais akcionārs (pēc datiem 2015. gada maijā[1]) ir Krievijas valsts uzņēmums OJSC ROSNEFTEGAZ (69,50 %). 30,08 % akciju tur nebanku kredītu organizācija ZAO «Nacional'nyj rasčetnyj depozitarij» (Национальный расчетный депозитарий).

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1991. gadā uz likvidētās PSRS Naftas un gāzes rūpniecības ministrijas bāzes tika izveidota valsts naftas kompānija Rosneftegaz (Роснефтегаз). 1993. gadā tā pārveidota par valsts uzņēmumu Rosneft. 1995. gada septembrī Rosneft reorganizēts par akciju sabiedrību.

1990. gados no Rosneft atdalīti patstāvīgi uzņēmumi:

  • 1994. gadā BNK, ONAKO, SIDANKO;
  • 1995. gadā TNK, Sibneft;
  • 1997. gadā naftas pārstrādes rūpnīcas Krasnodarā un Maskavā.

2002. gadā atgūts īpašumā Krasnodarneftegaz. 2003. gadā nopirkts uzņēmums Severnaja neft. 2004. gadā Krievijas valdība sāka rīkot uzņēmuma Jukos aktīvu izsoles. Tajās vairumā gadījumu uzvarēja Rosneft. 2006. gada jūlijā notika Rosneft akciju sākotnējais publiskais piedāvājums, pārdodot 22,5 % akciju. 2009. gadā ar Ķīnu noslēgts līgums uz 20 gadiem par naftas piegādi, paredzot naftas cauruļvada būvi uz Ķīnu.

2012. gada oktobrī paziņots, ka Rosneft pērk konkurentu TNK-BP. Darījums pabeigts 2013. gada 21. martā. 2014. gada jūlijā ASV ieviesa sankcijas vairākiem Krievijas uzņēmumiem, to starpā Rosneft, saistībā ar krīzi Ukrainā un Krimas aneksiju. 2014. gadā pasaules tirgū nozīmīgi nokrita naftas cena. Augustā uzņēmuma vadība vērsās pie valdības, lūdzot finanšu palīdzību.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Shareholder Structure Archived 2015. gada 9. maijā, Wayback Machine vietnē. Rosneft

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]