Krasnodara

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Краснодар
Krasnodara Krievija.png Wapen Krasnodar.gif
Iedzīvotāji (2006) 651 249
Dibināta 1793.g
Pilsēta no 1867.g
Citi nosaukumi Jekaterinodara (Екатеринодар)
(1794-1920)
Federācijas subjekts (субъект Федерации) Krasnodaras novads
Federālais apgabals (федеральный округ) Dienvidu federālais apgabals
Mājaslapa http://www.krd.ru/

Krasnodara (krievu: Краснодар) - pilsēta Krievijas Eiropas daļas dienvidos pie Kubaņas upes. Krasnodaras novada administratīvais centrs. Kubaņas novada vēsturiskais centrs. Kubaņas kazaku galvenais centrs.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pilsētas pirmsākumi meklējami 1793. gadā, kad kazaki izbūvēja pirmos cietokšņus, lai aizsargātu Krievijas impērijas robežas un nodrošinātu Krievijas ietekmi Čerkesijā, kas bija Krievijas un Osmaņu impērijas strīdus teritorija.

19. gadsimta 1. pusē Krasnodara (tolaik Jekaterinodara) bija kļuvusi par rosīgu Kubaņas kazaku (Кубанские кaзаки) pilsētu. Kopš 1888. gada pilsētā dzīvoja apmēram 45 000 cilvēku, tā bija svarīgs tirdzniecības centrs Dienvidkrievijā. 1897. gadā pilsētā tika atklāts obelisks par godu Kubaņas kazaku 200 gadus valdīšanu Jekaterinodarā.

Krievijas pilsoņu kara laikā pilsēta vairākas reizes nonāca gan balto, gan sarkano rokās. Daudzi Kubaņas kazaki atbalstīja balto kustību un cīnījās pret boļševikiem.

Otrā pasaules kara laikā Krasnodaru no 1942. gada 12. augusta līdz 1943. gada 12. februārim okupēja vācu karaspēks. Ilgstošu kauju laikā pilsētai tika nodarīti ievērojami postījumi. Pēc kara pilsēta tika rekonstruēta un uzbūvēta no jauna.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Krasnodarā dzimuši:

Kubaņas kazaku obelisks