Pāriet uz saturu

SCB (dzelzceļš)

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no SCB)
Releju telpa

SCB jeb signalizācija, centralizācija, bloķēšana dzelzceļa vai sliežu transportā ir plašs tādu tehnisko līdzekļu kopums, kā:

  • vilcienu kustības regulēšanas signāliekārtas;
  • centralizācija un centralizācijā ieslēgtās iekārtas;
  • Droseļtransformatori
    kustības bloķēšanas (nepieļaušanas) un signālatkarības iekārtas, kuras nepieļauj sadursmi vilciena tuvošanās laikā, kā arī nepieļauj nejaušas cilvēka kļūdas.

SCB iekārtas apkalpo elektromehāniķi. Pie stacijas automātikas un telemehānikas ierīcēm galvenokārt pieder SCB. Ar automātikas telemehānikas ierīcēm aprīkotās stacijās noformē pārmiju un signālu atkarības tabulas, kā arī vadās pēc stacijas vietējās SCB  ierīču lietošanas kārtības instrukcijas . Aizvien lielākā skaitā staciju ievieš mikroprocesoru centralizāciju (MPC), kas nodrošina maršrutu noslēgšanos un atslēgšanos. Arī posmos ir nepieciešama automātiska vilcienu intervālu regulēšana ar bloķēšanas palīdzību, nepieciešamo signālu nodošana uz lokomotīvi, kā arī droša virziena izmainīšana posma ceļā pēc pēdējā pretējā virziena vilciena pienākšanas sadales punktā. Uz dzelzceļa pārbrauktuvēm, kur tas ir paredzēts, gan stacijās un posmos jānodrošina automātiskā vēstījuma signalizācija. Luksoforiem un pārmijām jānodrošina normāla darbība.