Sociāldarvinisms
Sociāldarvinisms ir sociāla un politiska teorija, kas izmanto dabaszinātnes principus, īpaši Čārlza Darvina evolūcijas teoriju, lai izskaidrotu un attaisnotu cilvēku sabiedrības un sociālo struktūru attīstību. Tā bieži tiek saistīta ar ideju, ka dabiskā izlase un "izdzīvošanas vispiemērotākie" principi piemērojami arī cilvēku sabiedrībās, kur spēcīgākie un pielāgoties spējīgākie indivīdi vai grupas gūst pārākumu pār vājākajiem.
Galvenās idejas un principi
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Dabiska izlase sabiedrībā
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sociāldarvinisms pārnes dabiskās izlases principus uz cilvēku sabiedrību, uzskatot, ka sociālajā un ekonomiskajā cīņā stiprākie indivīdi izdzīvo un veido sabiedrības eliti.
Sociālā stratifikācija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Saskaņā ar sociāldarvinisma teoriju, nevienlīdzība un sociālā stratifikācija ir dabiskas un neizbēgamas parādības, kas rodas no indivīdu un grupu dažādajām spējām un pielāgošanās iespējām.
Etniskā un rases hierarhija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sociāldarvinisti bieži pielieto evolūcijas teorijas, lai attaisnotu rasismu un etnisko hierarhiju, uzskatot, ka noteiktas rases vai etniskās grupas ir pārākas pār citām dabiskās izlases dēļ.
Ekonomiskā un politiskā politika
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sociāldarvinisma piekritēji uzskata, ka valdības iejaukšanās sociālajā un ekonomiskajā dzīvē (piemēram, sociālās palīdzības programmas) traucē dabiskās izlases procesam un novērš vājāko izslēgšanu no sabiedrības.
Kritika
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sociāldarvinisms ir izpelnījies plašu kritiku no dažādiem sociālo zinātņu un humānistikas jomas pārstāvjiem. Galvenie kritikas punkti ir šādi:
- Zinātniskā neprecizitāte
Daudzi zinātnieki un akadēmiķi uzskata, ka sociāldarvinisms nepareizi interpretē un pielieto Darvina teorijas, kas tika izstrādātas dabaszinātnēs un nav piemērojamas sarežģītajām cilvēku sabiedrībām.
- Ētiskās un morālās problēmas
Sociāldarvinisms bieži tiek kritizēts par ētiskajām un morālajām implikācijām, kas attaisno nevienlīdzību, rasismu un sociālo netaisnību.
- Vēsturiskie piemēri
Sociāldarvinisma idejas ir tikušas izmantotas, lai attaisnotu kolonialismu, eigēniku un nacisma politikas, kas ir izraisījušas plašas cilvēktiesību pārkāpumus un vardarbību.
- Sociālās un ekonomiskās sekas
Sociāldarvinisma pieeja var novest pie politikas, kas ignorē vai pasliktina sociālo nevienlīdzību un nabadzību, radot nelabvēlīgus apstākļus daudziem sabiedrības locekļiem.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Lielās Ukrainas enciklopēdijas raksts (ukrainiski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts (krieviski)
- Zinātniskās fantastikas enciklopēdijas raksts (angliski)
|