Statuete

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Tanagras statuetes 4.—3. gs.p.m.ē.

Statuete (franču: statuette, no latīņu: statua — statujiņa) ir neliela skulptūra, kas veidota no koka, kaula, māliem, akmens, metāla vai kādiem citiem materiāliem, tā ataino antropomorfismus tēlus, dzīvnieku figūras, bezdvēseliskus un abstraktus priekšmetus. Statuetes izmērs ierasti nav augstāks par 80 centimetriem un nav garāks par metru. Tām var būt ļoti dažādas nozīmes, no kulta līdz utilitārajam. Mūsdienās statuetes plaši tiek izmantotas kā suvenīri, telpu dekori, bērnu rotaļlietas un prēmiju balvas.

Statuetes jau bija zināmas pirmatnēja sabiedrībā, piemēram, Vilendorfas Venera, kas izgatavota apmēram 22 līdz 24 tūkstošus gadus pirms mūsu ēras, vai arī dzīvnieku totēmi. Senajās civilizācijās statuetēs bieži tika atveidotas dievības un tās tika izmantotas kultiem. Senajā Ēģiptē īpašas statuetes ušebti tika izmantotas bēru rituālos.

Eiropā interese pēc statuetēm sākās renesanses laikmetā, kad māksla atdalījās no baznīcas un statuetes bez reliģiskās tēmas tika izmantotas arī kā telpu rotājums. Īpaši iecienītas tās bija 15.—16. gadsimtā Itālijā.

Japānā no viduslaikiem līdz Meidzi periodam pastāvēja lietišķo figūru necke un istabu statuešu okimono grebēju skolas.

Plaši pazīstamās statuetes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kulta
Galda spēles
Rotaļlietas
Prēmijas
Dažādi