Stencils

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Daley Stencil.JPG

Stencils (stencil — burt. "trafarets") ir, izmantojot trafaretu, spiežamotu vai krāsas aerosolu, veidots grafisks vienkrāsas (visbiežāk, lai gan ir sastopami arī vairākkrāsu stencili) attēls uz virsmas urbānā vidē (sienas, pamestas vai apdzīvotas mājas, tilti, ceļu pārvadi utt.) — viens no ielu mākslas žanriem.

Visbiežāk tie ir asprātīgi attēli, īsi izteikumi vai abi kopā, kas aktualizē kādu sociālu vai politisku problēmu. Tas stencilu tuvina tādam žanram kā plakāts, kura uzdevums ir vai nu skatītāju sasmīdināt, samulsināt vai sapurināt, likt aizdomāties. Tieši tādēļ stencils kā žanrs parasti piedzīvo savu pieaugumu mirkļos, kad sabiedrība pārdzīvo kādas sociālekonomiskas pārmaiņas vai krīzi. Stencils dod iespēju katram parastajam iedzīvotājam izteikt savu viedokli — anonīmi, bez maksas un ļoti publiski.

Trafaretu izgriež no kartona, plastikāta vai skārda, veidojot tekstu vai attēlu. Tad trafaretu liek pie virsmas, un noklāj — uzspiežot vai izsmidzinot, — ar krāsu — noņemot trafaretu no sienas uz tās paliek izgrieztās figūras nospiedums, ko veido cauri trafaretam tikusī krāsa. Bieži vien tie tiek atkārtoti un variēti cieši izkārtojot uz sienas. Tie var būt vienkrāsaini, vai krāsaini, veidoti no vairākiem trafaretiem, ko secīgi uzklāj darba virsmai. Stencilu autori, kuri uzzīmēto izgriež un tiražē kā uzlīmes, vienu un to pašu domu var izpaust neskaitāmos variantos.

Žanra rašanās un attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stencilu izcelsme parasti tiek saistīta ar Dienvidamerikas un Dienvideiropas zemēm, kur XX gs. pirmajā pusē trafaretus sāka izmantot apspiestie iedzīvotāju slāņi kā vienīgo daudzmaz drošo sociāli politiskā protesta formu. Pirms Otrā Pasaules kara un tā laikā Itālijas fašisti izmantoja stencilus savas propagandas nolūkos.

Situācija kvalitatīvi mainījās 1960. gadu beigās Francijas studentu maija nemieros izmantoja šo urbānās mākslas formu, lai paustu savu viedokli. Taču nemieru ideoloģijas veidotāji — situacionisti, — stencilu pacēla jaunā kvalitātē padarot tos gan saturiski, gan grafiski daudz kvalitatīvākus, kas ļāva sākt pieskaitīt stencilu modernajai mākslai.

Mūsdienās stencils ir kļuvis ne tikai par ielu kultūras sastāvdaļu, bet tiek izmantota arī kā interjera un dizaina elements. Ja agrāk savu istabu, biroju, ēku sienas cilvēki krāsoja, apšuva vai aplīmēja ar tapetēm, tad tagad ir ne tikai populāri, bet arī jau ierasti izmantot sienu dekorēšanai arī stencilus. Visai bieži šo tehniku, lai vairāk piesaistītu mērķauditoriju, sāk izmantot arī reklāmā.

Stencils Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī Latvijā ir sastopami autori, kas veido darbus šajā tehnikā, taču to ir visai maz, jo žanrs prasa zināmu intelektuālo piepūli un prasmi zīmēt. 2006. gada jūlijā Jelgavas kultūras nama otrajā stāvā tika atklāta Trešā starptautiskā grafiti festivāla ietvaros stencilu un foto izstāde, kurā savus darbus izstādījuši pieci "stencil" mākslinieki no Latvijas — Saimis, PAL, lphnt, ZAI un Četrinieks.[1]

2012. gadā ielu mākslinieku vidū parādijās jauns autors Rudens stencil (Dainis Rudens), kas stencila mākslu pacēla līdz šim nepieredzēti augstā līmenī Latvijai.[nepieciešama atsauce]

Ievērojamākie mākslinieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visai ievērojamu daļu no stenciliem veido profesionāli mākslinieki, jo attēls ir izteikti grafisks un prasa specifiskas prasmes — ne kurš katrs spēj un māk izveidot ko baudāmu. Viens no pirmajiem, kas pievērsās trafaretu tehnikai, bijis Francijas studentu nemieru laikā Bleks Lerats (Blek Le Rat), paceļot stencilu grafiskās kvalitātes kritēriju latiņu līdz mākslas līmenim. Liela daļa autoru lieto pseidonīmus, jo žanrs bieži ir saistīts ar nekustamā īpašuma bojāšanu, kas ir krimināli sodāma rīcība.

Viens no populārākajiem mūsdienu autoriem, kuru bieži piemin medijos, ir Londonā darbojošais Banksijs (Banksy — pseidonīms, īstais vārds nav zināms), kurš ir kļuvis populārs visā pasaulē, un viņa darbu pircēju vidū ir tādas zvaigznes kā Andželina Džolija un Kristina Agilera.[2]

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]