Stigjomizīdas

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Stigjomizīdas
Stygiomysida Tchindonova, 1981
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsPosmkāji (Arthropoda)
KlaseAugstākie vēži (Malacostraca)
VirskārtaPerakarīdi (Peracarida)
KārtaStigjomizīdas (Stygiomysida)
Iedalījums

Stigjomizīdas (latīņu: Stygiomysida) ir augstāko vēžu perakarīdu virskārtas kārta (citos avotos apakškārta). Tā agrāk tika klasificēta kā šķeltkājvēžu kārtas apakškārta. Kārtā ir divas dzimtas.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stigjomizīdām karapakss ir saaudzis ar priekšējiem četriem krūšu segmentiem, un dorsāli pārsedz divus vai četrus segmentus. Maksillulas endopodīts ir palpas veidā vai arī tā nav. Uz krūšu kājām nav žaunu. Pirmo krūšu kāju (žokļkāju) eksopodīts nav segmentēts, ir mazs vai arī tā vispār nav. Otro krūšu kāju (žokļkāju) eksopodīts ir labi attīstīts un posmots. Vēderkājas abiem dzimumiem ir divzaraini, taču reducēti (mazposmaini) un nekalpo par peldkājām. Trešajam līdz piektajam abdomena segmentiem apakšpusē starp pleopodiem ir šķērseniskas membrānveidīgas plātnītes, vai arī šīs plātnītes ir nelielas un savā starpā šķērseniski nesavienojas. Abos gadījumos tajos ir ieslēgti pleopodu protopodīti. Uropodu protopodīti ir dažādā mērā pagarināti par disto-mediālo izaugumu un aprīkoti ar lieliem dzelkšņiem. Katrā dzimtā ir konstatēti vai nu 4 vai arī 7 oostegītu pāri. Statocistu nav.[1]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stigjomizīdu kārtā ir 2 dzimtas, 2 ģintis un 16 sugas.[2]

  • Stygiomysida Tchindonova, 1981

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Чиндонова Ю.Г., Распределение глубоководных придонно-пелагических мизид (Mysidacea, Crustacea) в Мировом океане и взаимоотношения высших таксонов этой группы., Труды института Океанологии им. П.П. Ширшова. Том 127., 1993.g., 152.lpp.
  2. World list of Lophogastrida, Stygiomysida and Mysida.