Tūve Jānsone

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tūve Jansone
Tove Jansson
Tūve Jansone
Personīgā informācija
Dzimusi 1914. gada 9. augustā
Valsts karogs: Krievijas Impērija Helsinki, Somijas lielhercogiste, Krievijas impērija (tagad Karogs: Somija Somija)
Mirusi 2001. gada 27. jūnijā (86 gadi)
Valsts karogs: Somija Helsinki, Somija
Literārā darbība
Nodarbošanās Rakstniece, māksliniece
Valoda Zviedru

Tūve Marīka Jānsone (zviedru: Tove Marika Jansson; dzimusi 1914. gada 9. augustā, mirusi 2001. gada 27. jūnijā) bija Somijas zviedru rakstniece un māksliniece.

Tūve Jānsone ir cēlusies no Somijas zviedru mazākumtautības, rakstīja zviedru valodā. Studējusi mākslu Stokholmā, Helsinkos un vēlāk Parīzē. Viņas pirmā mākslas izstāde bija 1943. gadā. Tajā pašā laikā viņa rakstīja dažādus īsos stāstus un rakstus, kā arī ilustrēja dažādu grāmatu vākus.

Jānsone ir vislabāk pazīstama kā grāmatu par trollīšiem Muminiem autore. Tiek uzskatīts, ka par Mumina prototipu ir ņemts Imanuels Kants (jaunībā viņa uzzīmēja "neglītāko iedomājamo radījumu" ar parakstu "Kants" pēc zaudējuma savam brālim strīdā par Kanta jautājumiem, tomēr plaši pazīstamais Mumins ticis pārveidots). Par Muminiem ir sarakstītas vairākas grāmatas. Pirmā grāmata "Mumini un lielie plūdi" (Småtrollen och den stora översvämningen) iznāca 1945. gadā, tomēr lielo popularitāti rakstniecei nodrošināja nākamās grāmatas: "Komēta nāk" (Kometjakten; 1946), "Burvja cepure" (Trollkarlens hatt; 1948).

1966. gadā saņēmusi Hansa Kristiana Andersena medaļu.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]