Taju valoda

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Taju valoda
ภาษาไทย, phasa thai 
Izruna: IPA: [pʰāːsǎːtʰāj]
Valodu lieto: Taizemē, Ziemeļmalaizijā, Kambodžā, Dienvidmjanmā, Laosā 
Reģions: Indoķīnas pussala
Pratēju skaits: vairāk nekā 20 miljoni (2000. gadā)
Valodu saime: Taju-kadaju
 Taju
  Dienvidrietumu taju
   Taju valoda 
Rakstība: Taju alfabēts 
Oficiālais statuss
Oficiālā valoda: Karogs: Taizeme Taizeme
Regulators: Taizemes karaliskais institūts
Valodas kodi
ISO 639-1: th
ISO 639-2: tha
ISO 639-3: tha
Indic script
Šajā rakstā var būt pielietotas Indijas rakstības. Bez attiecīga programmnodrošinājuma iespējama nekorekta teksta attēlošanās.

Taju valoda (ภาษาไทย, phasa thai, izrunā: [pʰāːsǎːtʰāj]) ir taju-kadaju saimes valoda. Tā ir Taizemes oficiālā valoda.[1] Tās literārā valoda balstās galvenokārt uz Bangkokas dialekta. Bez Bangkokas dialekta izšķir arī Ziemeļaustrumu, Ziemeļu un Dienvidu dialektus. Ziemeļaustrumu dialekti ir līdzīgi laosiešu valodai.

Taju vārdi pārsvarā ir vienzilbīgi, lai gan ir daudzi daudzzilbīgi vārdi. Valodā tiek izmantoti dažādi toņi, lai atšķirtu citādi identiskus vārdus. Taju valodā tiek izšķirt pieci toņi: vidējs, zems, krītošs, augsts un pieaugošs, kā arī izšķir 21 līdzskani un 9 patskaņus.

Taju valodā ir daudzi aizguvumi no citām valodām. Iespējams, ka vecākie aizguvumi ir no ķīniešu valodas. Ir sastopami arī salīdzinoši jaunāki aizguvumi no ķīniešiem. Daudziem vārdiem saknes ir meklējamas sanskritā un khmeru valodā. Sākot no 16. gadsimta parādās portugāļu cilmes vārdi, bet mūsdienās arvien vairāk arī angļu valodas aizguvumi.

Taju alfabēts, kas tika izveidots 13. gadsimtā, balstās uz brahmiskajām rakstībām. Rakstīts tiek no kreisās uz labo pusi, atstarpes starp vārdiem tiek atzīmētas ar pieturzīmēm.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Putthiwanit C, Vogler DM, Zhu J, Kincart A. (Augusts 2011). "Exploring Consumer’s Insights in a Unique Thai Language Course Characteristics: The Application of Conjoint Analysis Technique.". International Journal of Humanities and Social Science 1 (11).