TanDEM-X

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
TanDEM-X
KA veids Zemes tālizpētes pavadonis
Organizācija: Vācijas aerokosmiskais centrs
Izgatavotāji EADS Astrium Satellites
Bāzes platforma AstroSat-1000
Starta datums 21.06.2010. 02:14:00 UTC
Starta vieta Baikonura
Nesējraķete Dnepr
Darbības ilgums 5 gadi (plānots)
NSSDC ID 2010-030A
SCN 36605
Masa 1350 kg
Orbītas elementi
Orbītas veids solārsinhrona orbīta
Ekscentricitāte 0
Slīpums 97,5°
Periods 95 min
Apoapsīda 510 km
Periapsīda 507 km
Iepriekšējais Nākamais
TerraSAR-X
TanDEM-X Vikikrātuvē

TanDEM-X ir Vācijas aerokosmiskā centra Zemes tālizpētes pavadonis, kas izmanto sintētiskās apertūras radaru. TanDEM-X ir arī nosaukums kopējai misijai ar gandrīz identisko TerraSAR-X, kuru orbītā palaida 2007. gadā. Nosaukums tiek atšifrēts kā TerraSAR-X add-on for Digital Elevation Measurement ("TerraSAR-X papildinājums ciparu augstumu mērīšanai").

Misijas primārais uzdevums ir izveidot trīs dimensiju Zemes virsmas modeli jeb ciparu augstumu modeli (Digital Elevation Model, DEM) ar vēl nebijušu precizitāti. Abi pavadoņi lido nelielā attālumā (līdz pat 250 — 500 m) viens no otra, uzņemot attēlus vienlaicīgi, no dažādiem leņķiem. Tādējādi iespējams iegūt kartes ar 12 metru izšķirtspēju un vertikālo precizitāti labāku par 2 m. Savāktās informācijas daudzums 3 gadu misijai tiek prognozēts 1,5 petabaiti.

TanDEM-X, salīdzinot ar TerraSAR-X, ir apgādāts ar papildu saspiestas gāzes dzinējsistēmu, lai precīzāk veiktu kopējo lidojumu. Tam ir arī papildu S joslas uztvērējs, lai saņemtu TerraSAR-X stāvokļa ziņojumus un GPS pozīcijas. Abi pavadoņi var darboties vairākās konfigurācijās. Bistatiskā režīmā abi kosmiskie aparāti lido blakus nelielā attālumā, viens no tiem darbojas kā raidītājs, bet abi vienlaicīgu uztver signālu. Otrs režīms ir monostatiskais, kurā katrs darbojas autonomi, viens otram piekšā 30 — 50 km. Trešais režīms ir lidot vienam aiz otra (no dažiem simtiem metru līdz pāris kilometriem) un darboties interferencē, tādējādi var iegūt okeānu straumju, jūru ledu mērījumus. Misijas laikā tiks izmēģināti vēl vairāki eksperimentāli režīmi.

Lidojuma gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TanDEM-X tika palaists 2010. gada 21. jūnijā 02:14:00 UTC no Baikonuras kosmodroma ar nesējraķeti Dnepr. Pēc ieiešanas orbītā kosmiskais aparāts darbojās normāli, un pēc trīs ar pusi dienām noraidīja pirmos uzņemtos attēlus. Nākamos mēnešus pavadonim tika veikti izmēģinājumi un kalibrēšana. 2010. gada 14. decembrī beidzās komisionēšanas fāze, un TanDEM-X bija gatavs sākt darba misiju.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. TanDEM-X ready for routine operations in 2011 DLR, 2010-12-15 (vāciski) (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]