Tibetas smilšu lapsa

Vikipēdijas lapa
Tibetas smilšu lapsa
Vulpes ferrilata (Hodgson, 1842)
Tibetas smilšu lapsa
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaPlēsēji (Carnivora)
DzimtaSuņu dzimta (Canidae)
ĢintsLapsas (Vulpes)
SugaTibetas smilšu lapsa (Vulpes ferrilata)
Izplatība
Tibetan Fox area.png
Tibetas smilšu lapsa Vikikrātuvē

Tibetas smilšu lapsa (Vulpes ferrilata) ir suņu dzimtas (Canidae) lapsu ģints (Vulpes) plēsējs. Reizēm to sauc par Tibetas lapsu, bet tā var viegli sajaukt ar Tibetas rudo lapsu (Vulpes vulpes waddelli) .

Tibetas smilšu lapsa dzīvo Tibetas plakankalnes stepēs un pustuksnešos Tibetā, Ķīnā, Nepālā un Indijā līdz 5300 m virs jūras līmeņa.[1]

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tibetas smilšu lapsa ir lielāka nekā Tibetas rudā lapsa, kas dzīvo Tibetas mežos.[2] Ķermeņa garums 60-70 cm, astes garums 29-40 cm, svars 4-6 kg. Tai ir biezs un mīksts kažoks, kas to sargā no kalnu aukstajiem vējiem. Kažoks ir dubults, ar biezu un blīvu pavilnu, ko sedz garāka akotspalva. Kažoka krāsa variē no brūna līdz rudi dzeltenam. Sāni ir tumšāki nekā mugura, pelēkrudā krāsā, bet vēders, krūtis un pazode ir balti. Pelēkās krāsas sāni reizēm rada ilūziju par svītru uz lapsas sāniem. Astes gals ir balts. Tibetas smilšu lapsai ir biezas un garas vaigu spalvas, kas veido tās īpatnējo, it kā kvadrātveidīgo seju. Tibetas smilšu lapsai ir 36 hromosomas.

Tibetas smilšu lapsas galvenais medījums ir plakankalnes murkšķi (Ochotona curzoniae),[3] bet tā medī arī zaķus, peles un žurkas, putnus, kukaiņus, ķirzakas un neatsakās arī no maitas. Tibetas smilšu lapsa kā visas lapsas ēd ogas un saknes.

Tibetas smilšu lapsas veido monogāmus, ilgstošus pārus. Neraksturīgi citām lapsām pāris arī medīt dodas kopā. Lapsām ir sava teritorija, un tās dzīvo alās. Mātīte 50-60 dienas iznēsā bērnus, parasti piedzimst 2-4 kucēni, kas paliek kopā ar vecākiem 8-10 mēnešus. Pametuši vecākus, jaunās lapsas dodas meklēt sev pāri un teritoriju. Tibetas smilšu lapsas savu teritoriju ļoti nesargā, līdz ar to lapsu teritorijas mēdz pārklāties, un tās mēdz dzīvot diezgan tuvu viena otrai.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Vulpes ferrilata (Tibetan Fox, Sand Fox, Tibetan Sand Fox)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2008. gada 2. decembrī. Skatīts: 2009. gada 21. janvārī.
  2. «Plateau Wildlife». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 18. janvārī. Skatīts: 2009. gada 21. janvārī.
  3. Tibetan Sand Fox: The Animal Files

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]