Vikipēdija:100 000 rakstu

Vikipēdijas lapa
Īsā adrese:
WP:100K

Vikipēdija latviešu valodā 100 000 rakstus sasniedza
2020. gada 24. janvārī plkst. 23.12.


Vikipēdijā latviešu valodā — 100 000 rakstu
Vikipēdijā latviešu valodā — 100 000 rakstu

Iedomājieties pasauli, kurā ikvienai personai uz planētas ir brīva pieeja visas cilvēces zināšanu kopsummai. Tas ir tas, ko mēs darām.

Džimijs Veilss, Vikipēdijas līdzdibinātājs

Populārā interneta enciklopēdija Vikipēdija tika izveidota 2001. gadā angļu valodā, bet drīz sekoja versijas arī citās valodās, 2003. gada 6. jūnijā — arī versija latviešu valodā. Nepilnu 20 gadu laikā šis daudzvalodu sadarbības projekts neatgriezeniski ir mainījis enciklopēdiju žanru, attīstības gaitā palielinot lietotāju uzticēšanos interneta enciklopēdijas saturam.

Vikipēdijas latviešu valodā kopiena ir pateicīga tās 14 587 reģistrētajiem un neskaitāmajiem anonīmajiem dalībniekiem, kas pielikuši roku enciklopēdijas uzlabošanā. Sākot ar pirmo rakstu par tēmu “psiholoģija” un beidzot ar jaunākajiem rakstiem, dalībnieki savu darbu veikuši pilnībā pēc brīvprātības principiem.

Īsa vēsture[labot pirmkodu]

Vikipēdiju 2001. gada 15. janvārī izveidoja Džimijs Veilss un Lerijs Sendžers, uz viena servera palaižot sava iepriekšējā projekta Nupedia turpinājumu. Pirmoreiz preses uzmanību tā izpelnījās 2001. gada 20. septembra The New York Times rakstā. Pirmajā pastāvēšanas gadā tika izveidoti vairāk nekā 20 000 enciklopēdijas ierakstu — vairāk nekā 1500 rakstu mēnesī. 2003. gada 6. jūnijā tai sekoja arī versija latviešu valodā. Patlaban Vikipēdija pieejama vairāk nekā 300 valodās, tapusi arī Vikikrātuve, Vikidati un vairāki citi brīvā satura projekti. Saskaņā ar Alexa datiem Vikipēdija ir viena no 10 populārākajām tīmekļa vietnēm, bet tās latviešu valodas versijas lapas mēnesī skatītas 19 miljonus reižu.

Nepārtrauktā tapšanā[labot pirmkodu]

Wikimedia projekti ir nepārtrauktā attīstībā

Lai arī Vikipēdija ir neticami veiksmīgs projekts, tā joprojām tikai top. Vikipēdijas tēmu pārklājumā vēl arvien ir baltie plankumi, un trūkst rakstu par miljoniem nozīmīgu tēmu. Daudzi raksti, pat vissvarīgākie, nav novērtēti kā kvalitatīvi. No mūsu simt tūkstošiem rakstu tikai nedaudz vairāk nekā 100 atzīti par labiem, bet gandrīz 50 — par vērtīgiem, un liela daļa rakstu ir vien īsi aizmetņi. Citiem vārdiem sakot, darāmā vēl ir daudz — un tu vari palīdzēt!

Kā vari palīdzēt?[labot pirmkodu]

Vikipēdiju veido cilvēki, kas to lieto. Enciklopēdijas veidošanā var piedalīties ikviens, neatkarīgi no pieredzes. Tev pat nav jāveido lietotāja konts (lai arī no tā ir ieguvumi). Ja atrodi kādu uzlabojamu vai papildināmu rakstu, vari veikt labojumus, lai padarītu to precīzāku un noderīgāku citiem. Katrā lapā ir labošanas saite izmaiņu veikšanai. Novērtēts tiks jebkurš uzlabojums, gan pareizrakstības kļūdas labojums, gan jauna raksta izveide.

Vikipēdijā ir cieņā iniciatīvas uzņemšanās un kopsaucēja meklēšana. Nenokar degunu, ja tavs pirmais ieguldījums tiek atcelts — Vikipēdija ir sadarbības projekts, tātad dažreiz mūsu domas var nesakrist. Tas ir normāli. Katrā Vikipēdijas lapā ir diskusiju lapa, kas paredzēta labojumu apspriešanai, un katram Vikipēdijas dalībniekam ir sava diskusiju lapa, kur ar viņu var sazināties individuāli.

Laipni lūdzam Vikipēdijā![labot pirmkodu]

Ja esi jaunpienācējs/-a, laipni lūdzam! Ceram, tev te patiks un vēlēsies te palikt. Ir pāris lietas, ar ko vari sākt:

Saziņai[labot pirmkodu]