Lerijs Sendžers

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lerijs Sendžers
Larry Sanger
Lerijs Sendžers 2006. gadā
Lerijs Sendžers 2006. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1968. gada 16. jūlijā (51 gads)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Belvjū, Vašingtona, ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV

Lerijs Sendžers (angļu: Larry Sanger, pilnā vārdā Lorenss Marks Sendžers (angļu: Lawrence Mark Sanger); dzimis 1968. gada 16. jūlijā Belvjū, Vašingtonas štatā, ASV) ir viens no Vikipēdijas dibinātājiem un bija galvenais redaktors, kamēr strādāja kompānijā "Bomis".

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lerijs Sendžers dzimis Belvjū pilsētā (Vašingtonas štats), bet audzis Ankoridžā, Aļaskas dienvidos. 1991. gadā Rīda koledžā ieguvis bakalauru filozofijā. 2000. gadā Ohaio Universitātē ieguvis filozofijas doktora grādu filozofijā. Savā zinātniskās darbības laikā, Sendžers izpētījis meta-atrunu problēmu, ko aprakstījis savā tēžu esejā "Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification".

Vikipēdija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gadā kompānijas "Bomis" dibinātājs Džimijs Veilss pieņēma darbā Leriju Sendžeri par galveno redaktoru jaunajai brīvajai enciklopēdijai "Nupēdija" (angļu: Nupedia). Enciklopēdiju sastādīja zinātnieki pēc brīvas gribas, enciklopēdijas rakstus vērtēja eksperti. Tādēļ Nupēdijas attīstība norisinājās ļoti lēni.

Pēc iepazīšanās ar viki koncepciju, Lerijs Sendžers piedāvāja Veilsam pielietot šo enciklopēdijas koncepciju, lai paātrinātu Nupēdijas attīstību. Tā tika izveidota interneta vietne Vikipēdija, kas iesākumā bija paredzēta priekš materiālu priekšapstrādes, kas vēlāk tiktu izvietoti Nupēdijā. Tā 2001. gada 15. janvārī Sendžers kļuva par Vikipēdijas vēsturē vienīgo atalgoto redaktoru. Viņš nostrādāja šajā amatā līdz savai atstādināšanai no amata 2002. gada 1. martā. Par oficiālo no amata atstādināšanas iemeslu tika paziņota darba štatu samazināšana. Strādājot par Vikipēdijas galveno redaktoru, Sendžers izdomāja arī projekta nosaukumu - "Vikipēdija", kā arī noformulēja vietnes un tās lietotāju politiku, principus un Vikipēdijas lietošanas noteikumus.

Pēc Sendžera atstādināšanas no amata, Veilss sāka noliegt Sendžeru kā Vikipēdijas dibinātāju. Viņš atzina viņa nopelnu nozīmīgumu, bet apgalvoja, ka Sendžers visu darīja viņa stingrā uzraudzībā un ir bijis tikai algots darbinieks. Tomēr lielākā daļa Vikipēdijas entuziastu atzīst Leriju Sendžeru par Vikipēdijas dibinātāju kopā ar Veilsu.

Atstādināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savā atvadu vēstulē, Lerijs Sendžers uzrakstīja, ka nevar vairs nodarboties ar Vikipēdiju pat pēc brīvas gribas, jo viņam priekš tā nav pietiekami daudz brīvā laika. Vēlāk savā paziņojumā[1] viņš piebilda, ka "projektā bija indīgi sociāla un politiska atmosfēra", ar kuru viņš nevarēja samierināties. Kā arī paziņoja, ka kaut arī "augstu vērtē Vikipēdijas īpašības", un ka labi zin un atbalsta "Vikipēdijas uzdevumu un ciešamo politiku", tomēr projektam ir nopietnas problēmas. Sendžers rakstīja, ka pastāv uzticības krīze projektam no sabiedrības puses, un ka projekts ir apvienojis "grūtos ļaudis, troļļus un to iedvesmotājus ļaundabīgā audzējā". Šīs problēmas, pēc Sendžera viedokļa, ir dēļ projekta "anti-elitārisma", tās nepatikas pret visu elitāro un necieņas pret ekspertu viedokļiem. Šis Lerija Sendžera raksts izsauca lielu rezonansi blogeru vidū un pat plašsaziņas līdzekļos.

Neskatoties uz to, pēc Sendžera atstādināšanas, projekts "Vikipēdija" turpināja strauji attīstīties un ir iekļauts starp simts populārākajām vispasaules tīmekļa vietnēm. Nupēdija bez Sendžera līdzdalības beidza savu darbību 2002. gadā.

Pēc Vikipēdijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc atstādināšanas no amata, Sendžers atgriezās zinātnes pasaulē un pasniedz filozofiju Ohaio Universitātē. Sendžers aizraujas ar 17. gadsimta filozofijas akcenta epistemoloģiju un ētiku. Brīvajā laikā Lerijs Sendžers, Ohaio štata Deitonas un Kolambusas pilsētās, apmāca, kā arī pats spēlē ar vijoli īru tautas mūziku.

Sendžers bija arī dibinātājs un galvenais redaktors "Sendžera ziņu apskatam Y2K"[2] (angļu: "Sanger’s Review of Y2K News Reports") tiem, kas gaidīja globālu katastrofu pienākot 2000. gadam. Vēl viņš vada tīmekļa vietni par Donegolas vijoļspēles tradīcijām.

2005. gada decembrī kļuva zināms[3], ka Sendžers piedalās Vikipēdijai alternatīva projekta izveidē — "Digital Universe".

2006. gada septembrī Sendžers paziņoja par Vikipēdijas līdzinieka izveidi — projekts "Citizendium", kura mērķis ir izvairīties no Vikipēdijas vājajiem punktiem. "Citizendium" galvenā atšķirība ir tas, ka nav iespējama anonīma labošana — lai uzsāktu darbu, katram autoram ir jāpiereģistrējas un jāizpauž savs īstais vārds. Pirmajā preses konferencē, 2006. gada 17. oktobrī, Sendžers paziņoja[4], ka šis fonds "drīz mēģinās aizstāt Vikipēdiju kā vienu no tīmekļa informācijas pamatieguves vietnēm".

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Lerijs Sendžers. «Why Wikipedia Must Jettison Its Anti-Elitism» (angļu), 2004. gada 31. decembrī. Skatīts: 2009-11-13.
  2. «"Sanger’s Review of Y2K News Reports"». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2000. gada 25. oktobrī. Skatīts: 2000. gada 25. oktobrī.
  3. Daniel Terdiman. «Wikipedia alternative aims to be 'PBS of the Web'» (angļu). cnet news, 2005. gada 19. decembrī. Skatīts: 2009-11-13.
  4. Lerijs Sendžers. «CZ:Citizendium Press Releases > Oct172006» (angļu), 2006. gada 17. oktobrī. Skatīts: 2009-11-13.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]