Pāriet uz saturu

Vikipēdija:Pamācība (Saites uz saistītiem projektiem)

Vikipēdijas lapa

Saistītie projekti[labot pirmkodu]

Vikipēdija ir paredzēta pilnos teikumos veidotiem rakstiem par tēmām, kuras uzskata par enciklopēdiskām (kā arī dažām citām tēmām, kuras parasti būtu atrodamas gadagrāmatās, u.tml.).

Jebkurš raksts, kurā vienkārši definēts kāds vārds vai īsa frāze, kas iederētos parastā vārdnīcā, un kuru nevar paplašināt vai pārveidot par enciklopēdijas stila rakstu, iederas Vikipēdijai radniecīgā projektā – Wiktionary. Tā pagaidām nav latviešu valodā, bet arī, piemēram, angļu, vācu, krievu u.c. valodu Vikivārdnīcās tu vari pievienot rakstus par latviešu valodas vārdiem (piemērs), bet, ja vēlies sākt līdzīgu Vikivārdnīcas projektu latviešu valodā, tad dodies uz latviešu Vikivārdnīcu.

Oriģināldarbs, piemēram, ar autortiesībām neaizsargāta grāmata, kuru tu vēlies darīt pieejamu, iederētos citā Vkipēdijai radniecīgā projektā - Wikisource, kas arī pagaidām vēl nav latviešu valodā.

Ja vēlies apskatīt pilnu sarakstu ar radniecīgajiem projektiem, skat. Meta-Wiki lapu Pilns saraksts ar Wikimedia projektiem.

Saišu veidošana uz saistītajiem projektiem[labot pirmkodu]

Iedomājies, ka kādā rakstā vēlies iekļaut kādu svešvārdu vai jēdzienu, kurš pēc tavām domām nav saprotams plašākai publikai. Tu vari to pārveidot par saiti uz attiecīgo Vikipēdijas rakstu, bet var būt, ka par to tēmu nav nemaz tik daudz ko teikt, lai pietiktu veselam rakstam enciklopēdijā.

Padari to par saiti uz Vikivārdnīcas ierakstu. (Ja Vikivārdnīcā tāda ieraksta vēl nav, pievieno to ar īsu definīciju. Citi palīdzēs to ierakstu paplašināt.)

Lai nebūtu jāraksta pilns URL, tu vari izmantot viki saiti, kas ir ļoti līdzīga parastajai Vikipēdijas saitei, vienīgā atšķirība ir īpašs atslēgas vārds. Piemēram,

[[wiktionary:encyclopedia]]

būs saite uz Vikivārdnīcas šķirkli par vārdu "encyclopedia". Gatavajā tekstā tas parādīsies šādi:

wiktionary:encyclopedia

tu vari noslēpt "wiktionary:", galā rakstot "|":

[[wiktionary:encyclopedia|]]

līdzīgi kā aprakstīts iepriekšējā lapā, un rezultāts būs šāds:

encyclopedia

Protams, vari aiz "|" zīmes pierakstīt alternatīvo tekstu:

[[wiktionary:encyclopedia|Vikivārdnīcas šķirklis par vārdi "encyclopedia"]]

un tas izskatīsies šādi:

Vikivārdnīcas šķirklis par vārdu "encyclopedia"

Saites uz citiem projektiem veido līdzīgi. Vairāk piemērus vari apskatīt angļu valodas Vikipēdijas rakstā Kā veidot saites uz Wikimedia projektiem.

Saites uz citu valodu Vikipēdijām[labot pirmkodu]

Šo rakstu tu lasi latviešu valodas Vikipēdijā, bet par vienu un to pašu tēmu tu bieži vien vari lasīt arī daudzās citās valodās. Šo valodu saraksts (tā saucamās starpvikipēdiju saites) ir atrodams pie katra Vikipēdijas raksta kreisajā pusē, sadaļā "Citās valodās". Sīkāk par starpvikipēdiju saitēm un to pievienošanu skaties šeit.

Ir arī iespējams tieši tekstā ievietot saites uz rakstiem citās valodās, piemēram, lai pievienotu saiti uz rakstu angļu valodā par “enciklopēdiju”, raksti šādi:

[[:en:encyclopedia]]

Pievērs uzmanību, ka pirms valodas saīsinājuma ir kols. Ja kols nebūs pielikts, tad šī saite gatavajā tekstā neparādīsies, bet būs redzama lapas kreisajā malā kā starpvikipēdiju saite. Šādā veidā pievienot starpvikipēdiju saites nav ieteicams, jo jau vairākus gadus šīs saites tiek liktas caur Vikidatiem.

Tas izskatīsies šādi:

en:encyclopedia

Tomēr pamatrakstos lietot šādu konstrukciju nevajag, jo ir pieņemts, ka zilā saite ved uz rakstiem latviešu valodā. Taču tieša saite uz citvalodu rakstiem bieži ir noderīga, piemēram, diskusijās.

Meta Wiki[labot pirmkodu]

Meta Wiki ir galvenā lapa, kas koordinē pārējo Wikimedia projektu attīstību – Meta. Saites uz Meta viki lapām ir līdzīgi:

  • Saite uz Meta būtu šāda:
    [[meta:Wikimedia News]]
  • Saite no Meta uz angļu valodas Vikipēdiju būtu šāda:
    [[wikipedia:encyclopedia]]
  • Savukārt, saite uz Vikipēdiju citā valodā būtu šāda:
    [[w:lv:enciklopēdija]]
Spēlēšanās notiek smilšu kastē
Vari doties uz šīs pamācības nākamo nodaļu par ārējām saitēm