Vikipēdija:Vikipēdijas palīdzības sadaļas sakārtošanas iniciatīva/Lapas/Vikisintakse

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Apstrādātais/avoti[labot pirmkodu]

Teksts[labot pirmkodu]

Vikipēdijas rakstu veidošana mazliet atšķiras no parastas rakstīšanas teksta apstrādes programmā (piemēram, Word). Wiki noformēšanai izmanto vienkāršu kodu, nevis parasto pieeju what you see is what you get.

Wiki saprot dažus html marķējumus, bet dalībnieki visbiežāk izmanto iebūvēto wiki marķēšanas valodu, kas ir izveidota rediģēšanas atvieglošanai.

Pustrekns teksts un kursīvs[labot pirmkodu]

Visbiežāk izmantotie wiki marķējumi ir pustrekns (bold) un kursīvs (italic). To īsteno, rakstot vārdu vai frāzi iekš vairākkārtējiem apostrofiem ('):

 • ''kursīvs'' izskatās kā kursīvs. (2 apostrofi katrā pusē)
 • '''pustrekns ''' izskatās kā pustrekns. (3 apostrofi katrā pusē)
 • '''''pustrekns kursīvs''''' izskatās kā pustrekns kursīvs. (2 + 3 = 5 apostrofi katrā pusē)

Vikipēdijā ir pieņemts raksta nosaukumu rakstīt pustreknu, kad to rakstā piemin pirmo reizi. Piemēram, raksts par psiholoģiju sākas šādi:

Psiholoģija tiek lielākoties definēta kā zinātne par uzvedību un kognitīvajiem jeb domāšanas procesiem…

Pārējās reizes pieminot raksta nosaukumu, to raksta normāli, nevis pustreknu.

Cita Vikipēdijas tradīcija ir grāmatu un filmu nosaukumu rakstīšana kursīvā. Ja raksts ir par grāmatu vai filmu, tad, pirmo reizi to pieminot, to raksta pustreknā kursīvā. Piemēram, raksts par Gredzenu pavēlnieku sāktos šādi:

Gredzenu pavēlnieks ir episks fantastikas žanra stāsts, ko sarakstījis Dž. R. R. Tolkīns, un tas ir turpinājums viņa agrāk sarakstītajai grāmatai Hobits.

HTMLveidīgie tagi[labot pirmkodu]

Daudzus no šiem (kā arī iepriekšējā nodaļā aprakstītos teksta formatēšanas simbolus) var ielikt no rediģēšanas loga rīku joslas (toolbar). Sākumā attiecīgo tekstu iezīmē, pēc tam nospiež attiecīgo pogu. Vikitekstā var lietot arī vairākus HTML (vai XML) tagus:

 • <sub> ... </sub> — subscript, parasti lieto indeksiem ķīmiskajās formulās, piemēram, H<sub>2</sub>O izskatītos kā H2O.
 • <sup> ... </sup> — superscript, parasti lieto matemātikas vienādojumos, kāpinātājiem, piemēram, 2<sup>8</sup>=256 izskatītos kā 28=256.
 • <nowiki> ... </nowiki> — neapstrādā starp šiem tagiem esošo viki formatējumu, parasti lieto aprakstos par viki funkcionalitāti.
 • <s> ...</s> vai <strike> ... </strike> — pārsvītro tekstu, lielākoties lietojams diskusiju lapās. Piemēram, Šis ir <s>nosvītrots</s> teksts izskatītos kā nosvītrots teksts.
 • <small> ... </small> — samazina tekstu (lai iegūtu mazākus burtus). Šo arī lielākoties lieto diskusiju lapās. Piemēram, Tas ir <small>teksts, kuram kāda daļa ir</small> samazināta. izskatītos kā Tas ir teksts, kuram kāda daļa ir samazināta.
 • <!-- ... --> — ievieto paslēptu komentāru. Teksts, kas ir ierakstīts starp šiem tagiem, lapā neparādās (bet tam joprojām var tikt klāt vikitekstā). Šo iespēju dažreiz var lietot, lai paslēptu kādu tekstu pirms galīgās ielikšanas lapā. Pārāk plaši ar šī taga lietošanu nevajadzētu izvērsties. Piemēru šim nav iespējams parādīt, jo šī taga funkcija ir teksta slēpšana.

Saraksti un saistīti teksti[labot pirmkodu]

Lai arī dažkārt saistīts teksts nav uzskatāmāks kā saraksts, taču Vikipēdijā kā enciklopēdijā vairāk iederas saistītie teksti. Taču ir vairāki gadījumi, kad uzskaitījums jāveido saraksta veidā, piemēram, mūziķiem un mūzikas grupām tā var būt diskogrāfija (piemēram, šajā rakstā), rakstniekiem izdoto darbu saraksts utt. Īsumā var teikt, ka sarakstveidīgi uzskaitījumi veidojami, ja teksts sastāv tikai no vienas frāzes, savukārt saistītā tekstā jāveido raksts, ja katram faktam ir vairāk kā viens teikums (vienu teikumu ieskaitot). Protams, tas nav akmenī iekalts un var būt izņēmumi.

Virsraksti un apakšvirsraksti[labot pirmkodu]

Virsraksti un apakšvirsraksti atvieglo raksta uzbūves organizēšanu. Ja rakstā ir apspriestas vismaz divas dažādas tēmas, tad rakstu var sadalīt, katrai nodaļai piešķirot virsrakstu.

Virsrakstus var izveidot šādi:

 • == Augstākā līmeņa virsraksts == (2 vienādības zīmes)
 • === Apakšvirsraksts === (3 vienādības zīmes)
 • ==== Nākamais līmenis zem apakšvirsraksta ==== (4 vienādības zīmes)

Ja rakstam ir vismaz trīs virsraksti, tad automātiski tiks izveidots satura rādītājs. Pamēģini izveidot virsrakstu šīs lapas smilšu kastē. Tas automātiski tiks pievienots tās lapas satura rādītājam. Kad esi to apguvis, dodamies uz nākamo nodaļu.