Western Union

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Western Union
Tips publiska kapitālsabiedrība
Darbības joma finanšu pakalpojumi
Dibināts 1851. gads
Galvenais birojs Meridiana, Kolorādo, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pakalpojumi naudas pārskaitījumi
Mājaslapa wu.com

Western Union ir ASV finanšu pakalpojumu uzņēmums. Galvenais birojs atrodas Meridianā, Kolorādo. Dibināts 1851. gadā.

Western Union ir viens no līderiem starptautisko naudas pārskaitījumu jomā. Līdz pakalpojuma pārtraukšanai 2006. gadā tas bija pazīstamākais ASV telegrammu nosūtītājs.

Western Union akcijas tiek kotētas Ņujorkas fondu biržā (kods WU). Lielākie kapitāldaļu turētāji (2015. gada septembrī): FMR, LLC (8,99 %), Vanguard Group, Inc. (8,75 %), Investment Company Of America (6,91 %), Price (T.Rowe) Associates Inc (5,56 %), Abrams Capital Management, L.P. (4,19 %), State Street Corporation (4,05 %), Fidelity Low-Priced Stock Fund (4,00 %).[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1851. gadā Hairems Siblijs (Hiram Sibley) un citi Ročesterā dibināja uzņēmumu New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company, lai izveidotu lielu telegrāfa sistēmu ar unificētām un efektīvām operācijām. 1856. gadā tā apvienojās ar konkurenta Ezras Kornela (Ezra Cornell) uzņēmumu New York & Western Union Telegraph Company. Jaunā uzņēmuma nosaukums Western Union Telegraph Company.

Western Union uzpirka mazos telegrāfa uzņēmumus, un 1860. gadā tā līnijas sniedzās no austrumu krasta līdz Misisipi upei un no Lielajiem ezeriem līdz Ohaio upei. 1861. gadā sasniegta Klifornija. 1865. gadā dibināts Krievijas-Amerikas telegrāfs, lai savienotu Ameriku ar Eiropu caur Aļasku un Sibīriju; šis projekts pārtraukts 1867. gadā. Uzņēmums ļoti strauju auga; tā kapitalizācija pieauga no 385 700 USD (1858. gadā) līdz 41 miljonam (1876. gadā). 1865. gadā Western Union sāka akciju kotēšanu Ņujorkas fondu biržā.

1869. gadā Western Union ieviesa tikera aparātus biržas cenu pārsūtīšanai ar telegrāfu. 1871. gadā sākta naudas pārskaitījumu pakalpojuma piedāvāšana, izmantojot telegrāfa tīklu. 1875. gadā no Elišas Greja nopirkts sakaru aparatūras ražošanas uzņēmums Western Electric, tai skaitā telefona patents. Western Union sāka attīstīt telefona pakalpojumus, piesaistot Tomasu Edisonu un citus inženierus, lai uzlabotu balss sakaru kvalitāti. 1879. gadā uzņēmumam nācās izstāties no telefona biznesa, tiesā zaudējot telefona patenta strīdā ar Bell Telephone Company. Western Electric pārdots Bell.

20. gadsimta sākumā Western Union turpināja paplašināties, uzpērkot konkurentus. Tā telegrāfa monopols kļuva pilnīgs, 1943. gadā pārņemot pēdējo lielo konkurentu Postal Telegraph, Inc.

1914. gadā Western Union klientiem sāka piedāvāt maksājumu kartes. 1923. gadā ieviests teletaips. 1933. gadā ieviestas parakstītās telegrammas. 1935. gadā sākti starppilsētu faksa pakalpojumi. 1943. gadā atklāti pirmās starppilsētu mikroviļņu sakaru līnijas. 1958. gadā Ņujorkā sākta teleksa pakalpojumu piedāvāšana.

1963. gadā Western Union savu starptautisko kabeļu tīklu un tiesības uz starptautiskajām telegrāfa līnijām reorganizēja atsevišķā uzņēmumā Western Union International (WUI), kuru tajā pašā gadā pārdeva American Securities. 1983. gadā American Securities WUI pārdeva MCI Communications, kura to pārdēvēja par MCI International.

1970. gadā Western Union ieviesa jaunu pakalpojumu mailgram, kurā ziņa tiek pārraidīta telegrāfiski, un nogādāšanas dienests to izdrukā un nogādā saņēmējam.

Western Union kļuva par pirmo ASV uzņēmumu ar savu ģeosinhrono sakaru pavadoņu floti Westar, 1974. gadā palaižot pavadoni Westar 1. Pavadoņi nodrošināja telegrammu un mailgram ziņu pārsūtīšanu starp Western Union birojiem. Tos izmantoja arī teleksa un TWX (Telex II) pakalpojumiem. Westar retranslācijas kanāli tika iznomāti citiem uzņēmumiem video, balss, datu un faksa pārraidīšanai.

1980. gadā pirmoreiz uzņēmuma ienākumi no naudas pārskaitījumiem pārsniedza ieņēmumus no telegrāfa pakalpojumiem. Datu pārsūtīšanai lētāk bija izmantot telefona līnijas, tāpēc telegrāfa un teleksa pakalpojumus sāka izmantot mazāk. Peļņas samazināšanās dēļ 1980. gadu sākumā Western Union sāka vairāk pievērsties finanšu pakalpojumiem. Tā kā tajā laikā daudzās valstīs sākās finanšu tirgu deregulācijas procesi, Western Union sāka plašāk piedāvāt starptautiskos naudas pārskaitījumus.

1987. gadā investors Bennett S. LeBow ieguva kontroli pār Western Union. Western Union Telegraph Company pārdēvēts par Western Union Corporation. Par jauno prezidentu kļuva Roberts Ammans (Robert J. Amman), kurš formulēja jaunu uzņēmuma attīstības stratēģiju. Western Union bija jākļūst par uz lietotājiem bāzētam naudas pārskaitījumu pakalpojumu sniedzējam, atbrīvoties no telesakaru aktīviem. Finanšu pakalpojumi tika atdalīti meitas uzņēmumā Western Union Financial Services Inc. 1989. gadā sakaru pavadoņi Westar pārdoti GM Hughes Electronics meitas uzņēmumam Hughes Aircraft Company.[2] 1990. gadā elektroniskā pasta un teleksa bizness par 180 miljoniem USD pārdots American Telephone & Telegraph Co.[3]

1990. gadu sākumā uzņēmuma zaudējumi pieauga un pieauga bankrota draudi. Lai Western Union, kura finanšu grupa tomēr nesa peļņu, zīmols neciestu no sliktas reputācijas, mātes uzņēmums tika pārdēvēts par New Valley LLC. 1993. gadā New Valley tika ierosināts bankrots. 1994. gadā bankrota izsolē par 1,6 miljardiem USD Western Union Financial Services Inc. tika pārdots First Financial Management Corporation, kura nākamajā gadā apvienojās ar First Data Corporation. Savukārt New Valley 1995. gadā izkļuva no bankrota un vēlāk kļuva par investīciju un īpašumu brokeru uzņēmumu.[4]

2006. gada 26. janvārī First Data Corporation paziņoja, ka Western Union kļūs patstāvīgs publisks uzņēmums. Nākamajā dienā Western Union paziņoja, ka pārtrauks telegrammu nosūtīšanu un piegādi. Tas gan nebija sākotnējais Western Union pakalpojums, kuru pēc New Valley Corporation bankrota pārdeva, bet gan First Data pakalpojums, kurš darbojās ar Western Union zīmolu. Telegrammu bizness tika atdalīts uzņēmumā iTelegram. Western Union atdalīšana pabeigta 29. septembrī. Tā akcijas sāka kotēt Ņujorkas fondu biržā.

2009. gadā nopirkts Kanādas valūtas maiņas un naudas pārskaitījumu uzņēmums Custom House. 2011. gada janvārī par 200 miljoniem USD nopirkts uzņēmums Angelo Costa, kurš sniedza naudas pārskaitījumu pakalpojumus imigrantiem. 2011. gada jūlijā no Travelex par 606 miljoniem GBP nopirkta nodaļa Global Business Payments. 2011. gada oktobrī pabeigta Finint S.r.l. iegāde, kas ir viens no Western Union vadošajiem aģentiem Eiropā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]