Zvaigžņu kari

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Zvaigžņu kari
Star Wars Logo.svg
Oriģinālnosaukums Star Wars
Žanrs fantastika
Režisors
Producents
Scenārija autors
Mūzika Džons Viljamss
Studija
Izdošana 1977—pašlaik
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Valoda angļu
Budžets $ 409 500 000
Kopējie ienākumi $ 4 382 359 868
IMDb profils
Mākslas portāls / Kino vikiprojekts
Šis raksts ir par zinātniskās fantastikas filmām. Par citām jēdziena Zvaigžņu kari nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.

Zvaigžņu kari (angļu: Star Wars) ir sešas amerikāņu zinātniskās fantastikas filmas, oriģinālā triloģija un to priekšvēsture, kurās darbība risinās kādā galaktikā, kas atrodas tālu prom, kādos sensenos laikos. Darbības pamatā ir plašs filozofisko interešu grupu, džedaju un sithu, konflikts, kas pāraug galaktikas mēroga karā starp Republiku un seperātistiem, bet, pēc džedaju faktiskas iznīcības un situ nākšanas pie varas, turpinās starp Impēriju un dumpiniekiem.

Saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzmanību! Turpmākajā tekstā var tikt atklātas nozīmīgas detaļas par filmas saturu!

Daudzas no apzinātās galaktikas planētām ir apvienotas varas sistēmā - Republikā, ar galvaspilsētu galaktikas sirdī - Koruskantu. Republikā miers pastāvējis jau tūkstoš gadu, līdz Tirdzniecības Federācija, kas ir noslēgusi vienošanos ar situ lordu Dārtu Sidiosu, uzsāk planētas Nabū blokādi. Lai atrisinātu radušos konfliktu, kanclers Valorums, nezinādams par Tirdzniecības Federācijas noslēgto vienošanos, nosūta divus džedajus Kvai-Gon Džinu un Obi-Van Kenobi. Ierodoties uz miera sarunām, Obi-Vans sajūt Spēkā, mistiskā, visumu vienojošā enerģijā, neaptveramas briesmas. Abi džedaji atklāj, ka Tirdzniecības Federācija plāno okupēt Nabū. Nonākot uz planētas kopā ar iekarotāju spēkiem, Kvai-Gons un Obi-Vans pierunā Nabū karalieni Amidalu doties tiem līdzi uz Koruskantu, kur darbojas Galaktikas Senāts, kur viņi cer risināt tālāk draudus planētai Nabū.

Pārvarot blokādi, džedajiem ar karalieni hiperdraiva bojājumu dēļ kosmosa kuģim jānosēžas uz Tatuīnas, tuksnešainas planētas galaktikas Ārējā Lokā. Uz šīs planētas Kvai-Gons satiek mazu zēnu, Anakinu Skaivolkeru, kuram piemīt neparastas dotības Spēkā. Anakins palīdz Kvai-Gonam iegūt detaļas kosmosa kuģa remontam, piedaloties sacensībās, un dodas viņam līdzi uz Koruskantu, lai kļūtu par džedaju. Nokļūstot uz Koruskantas, atklājas, ka Senāts nespēs efektīvi palīdzēt Nabū, un karaliene nolemj atgriezties uz savas planētas, lai atgūtu kontroli pār to ar varu, kas arī izdodas ar vietējās aborigēnu rases gungānu palīdzību. Darbības laikā džēdaji atklāj, ka atkal galaktikā ir atgriezušies siti.

Norit kārtējais konflikts galaktikas vēsturē starp Republikas sargātājiem džedajiem un sitiem, "Klonu kari", kura rezultātā Republika ar džedajiem krīt un tiek radīta Galaktiskā Impērija. Lai nosargātu varu, tai jācīnās ar separātiskajām planētām un dumpiniekiem vairāku gadu garumā.

Galvenais tēls visās epizodēs ir Anakins Skaivolkers. Džedaji tic, kas viņš ir tas, kam pēc pareģojuma ir jāiznīcina siti un jāatnes Spēka līdzsvars. Zēnu džedaju mākslās apmāca Obi-Van Kenobi, kas ir izcils skolotājs, bet saskata zēnā bīstamību, ko saskata ar laiku arī pārējie džedaji. Anakins tomēr kļūst par džedaju un viņam paredz kļūt par varenāko no visiem, tomēr viņš nav apmierināts ar sava varas robežām un neuzticas džedajiem pilnībā.

Tieksme pēc varas un mīlestība pret savu sievu Padmi Amidalu, noved pie tā, ka, cenšoties atrast veidu, kā glābt viņu no nāves dzemdību laikā, ko viņš paredz savās vīzijās, Anakins pāriet no Spēka gaišās puses uz tumšo. Viņš bezizejas situacijā izpilda Dārta Sidiosa, sava jaunā skolotāja, pavēles, kas ir vērstas uz džedaju iznīcināšanu "Pavēlē 66". Anakinam pārejot uz tumšo pusi, Dārts Sidios viņam piešķir vārdu Dārts Veiders.

Dārts Veiders vada Galaktikas Impēriju cīņā pret dumpinieku armiju, kas cenšas atjaunot veco Republikas kārtību un pārtraukt Impērijas valdīšanu, kuru tā realizēja ar pavadoņa-lieluma kaujas stacijas "Nāves Zvaigznes" palīdzību. Pec Lūka Skaivolkera, Anakina dēla, un viņa draugu centiniem tiek atjaunota Republika, tiek nogalināts Dārts Sidios, ko paveic pats Dārts Veiders, un tiek iznīcināta arī pēdējā Nāves Zvaigzne. Pats Dārts Veiders jeb Anakins Skaivolkers iet bojā no ievainojumiem pēc cīņas ar savu dēlu Lūku Skaivolkeru un Dārtu Sidiosu, kļūstot vienots ar Spēku.

Kino epopeja[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopā ir uzņemtas sešas Zvaigžņu karu daļas. Sākumā tika uzņemta ceturtā, piektā un sestā daļa, bet pēc tam — pirmā, otrā un trešā.

# Nosaukums Izdošanas datums Režisors Sērija
1 "Zvaigžņu kari: IV daļa. Jaunā cerība" (Star Wars Episode IV: A New Hope) 1977. gada 25. maijs Džordžs Lūkass Oriģinālā triloģija
2 "Zvaigžņu kari: V daļa. Impērija dod atbildes triecienu" (Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back) 1980. gada 21. maijs Ērvins Keršners
3 "Zvaigžņu kari: VI daļa. Džedu atgriešanās" (Star Wars Episode VI: Return of the Jedi) 1983. gada 25. maijs Ričards Markvāns
4 "Zvaigžņu kari: I daļa. Ļaunumu vēstošā ilūzija" (Star Wars Episode I: The Phantom Menace) 1999. gada 19. maijs Džordžs Lūkass Otrā triloģija — priekšvēsture
5 "Zvaigžņu kari: II daļa. Klonu uzbrukums" (Star Wars Episode II: Attack of the Clones) 2002. gada 16. maijs
6 "Zvaigžņu kari: III daļa. Situ atriebība" (Star Wars Episode III: Revenge of the Sith) 2005. gada 19. maijs
7 Star Wars Episode VII: The Force Awakens 2015. gada 18. decembris[1][2] Džefrijs Džeikobs Eibramss Trešā triloģija — turpinājums

Citas filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visas filmas ir uzņemtas ar Džordža Lukasa piedalīšanos. Viņš bija visu epizožu scenārists un pirmo četru daļu režisors.

Aktieri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IV Jauna cerība V Impērija dod atbildes triecienu VI Džedu atgriešanās I Ļaunumu vēstošā ilūzija II Klonu uzbrukums III Situ atriebība VII The Force Awakens
Dārts Veiders / Anakins Skaivolkers Deivids Provss, Džeimsa Ērla Džonsa balss Džeiks Loids Heidens Kristensens Heidens Kristensens, Džeimss Ērls Džouss (epizodiski)
Obivans Kenobi Aleks Ginness Evans Makgregors
R2-D2 Kenijs Beikers
C-3PO Entonijs Daniels
Joda Fraks Ozs Franka Oza balss
Palpatīns Elains Beikers
Klaivs Revils
Ians Makdairmids
Leja Organa Kerija Fišere Aidan Barton Kerija Fišere
Luks Skaivokers Marks Hamils Aidan Barton Marks Hamils
Ovens Lars Fils Brouns Džoels Edgertons
Beru Šela Frasera Bonnija Piese
Mofs Tarkins Pīters Kushings Veins Pigrams
Čubaka Pīters Mejhevs Pīters Mejhevs
Hans Solo Harisons Fords Harisons Fords
Vedže Antiles Deniss Lawvons
Boba Fets Džeremijs Buloks
Džeisona Vingrīna balss
Daniels Logans
Admirālis Piets Kenets Kollejs
Lando Kalrisians Bilijs Dī Viljamss
Džaba Lerija Varda balss Nezināms aktieris
Bibs Fortuna Maikls Karters
Ērika Bauersfelda balss
Metjū Vūds
Sabē Kīra Naitlija
Kvaigons Džins Liams Nīsons Liama Nīsona balss
Vato Endija Sekomba balss
Šihmi Skaivokera Pernila Augusta
Njūts Gānrejs Silas Karons
Padme Amidala Natālija Portmane
Sio Bibls Olivers Fords Deivijs
Džars - Džars Binks Ahmeds Bests
Meiss Vindū Semjuels Džeksons
Ki - Adi - Mundi Silas Karsons
Kapteinis Tifo Džeis Laga'aia
Bails Organa Džimijs Smits
Kaunts Dukū Kristofers Lī

Kultūras ietekme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jāpiebilst, ka "Zvaigžņu kari" ir ne tikai filmu sērija, bet arī visaptverošs zīmols noteiktiem produktiem un pakalpojumiem. Tas ir kļuvis par spēcīgu un stabilu mārketinga ražojumu un katru gadu rada miljoniem dolāru lielu peļņu tā autoriem.

Ir arī dažādas atvasinātas "Zvaigžņu karu" tēmas. "Paplašinātais Visums" jeb "Expanded Universe" ir zinātniskās fantastikas "Zvaigžņu kari" izvērsts turpinājums un vēstures apkopojums vairākās grāmatās, komiksos un ir pamatā lielākajai daļai "Zvaigžņu karu" datorspēļu, kas sniedzas ārpus visu sešu filmu darbības perioda, tālu pirms un pēc tā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Dave McNary (17 April 2013). Star Wars Movies Coming in 2015, 2017 and 2019. Variety. Atjaunināts: 2013-05-26.
  2. New Star Wars Movies Announced as Disney Enters Agreement to Acquire Lucasfilm Ltd. StarWars.com (30 October 2012). Atjaunināts: Retrieved 2013-05-25.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]