Pāriet uz saturu

Vīrietis

Vikipēdijas lapa
Mikelandželo skulptūra "Dāvids"

Vīrietis ir cilvēku vīrišķais dzimums. Termins vīrietis tiek parasti attiecināts uz pieaugušu cilvēku. Jaunus vīriešus parasti sauc par zēniem vai puišiem. Savukārt termins vīrišķība tiek saistīts ar vīriešiem; šo terminu parasti lieto, lai attiecinātu kaut ko uz vīriešiem, vīriešu seksualitāti vai reproduktīvajiem orgāniem.

Bioloģija un fizioloģija

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vīrieša bioloģiskās īpašības ietver XY hromosomu komplektu. Vīriešiem ir reproduktīvie orgāni, piemēram, sēklinieki, kas ražo spermatozoīdus, un dzimumloceklis. Pubertātes laikā vīriešiem attīstās sekundārās dzimumpazīmes, piemēram, dziļāka balss, muskuļu masas pieaugums, sejas apmatojums, un ķermeņa matojums, ko regulē hormons testosterons.

Vīriešiem bieži ir atšķirīgas veselības problēmas salīdzinājumā ar sievietēm. Piemēram, prostatas vēzis un sēklinieku vēzis ir veselības stāvokļi, kas īpaši attiecas uz vīriešiem. Turklāt, vīrieši ir vairāk pakļauti noteiktiem mentālās veselības riskiem, piemēram, depresijai un pašnāvības riskam, kas dažkārt saistīts ar sociālajiem spiedieniem uz vīrišķību.

Vīrieša loma sabiedrībā

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sabiedrībā bieži tiek nošķirtas dzimumu lomas un tiesības. Vīrišķība ir ar zēniem un vīriešiem saistītu atribūtu, uzvedības un lomu kopums. Kaut arī vīrišķība ir sociāli konstruēta, daži pētījumi norāda, ka dažas uzvedības, kuras tiek uzskatītas par vīrišķīgām, tiek bioloģiski ietekmētas. Tas atšķiras no bioloģiskā vīriešu dzimuma definīcijas, jo gan vīriešiem, gan sievietēm var būt vīrišķīgas iezīmes.

Vēsturē vīrieši bieži vien ir bijuši saistīti ar nodrošinātāja un aizsargātāja lomu ģimenē un sabiedrībā, bet mūsdienās dzimumu lomas ir ievērojami mainījušās, un arvien vairāk tiek akceptēta dzimumu līdztiesība, kā arī dažādas pieejas gan vīrišķībai, gan sievišķībai.