Dzelzceļa līnija Rīga—Lugaži

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Dīzeļvilciens DR1A dzelzceļa iecirknī Čiekurkalns - Jugla

Dzelzceļa līnija Rīga - Valga (arī Rīga - Valka; oficiālais nosaukums - Rīga - Lugaži - valsts robeža[1]) ir dzelzceļa līnija Latvijā un Igaunijā. Līnija ir 168 km gara. Brauciens no Rīgas līdz Valgai ar dīzeļvilcienu ilgst 3 stundas un 17 minūtes. [2] Salīdzinot ar citām dzelzceļa līnijām pa kurām kursē dīzeļvilcieni, šajā dzelzceļa līnijā kursē visvairāk dīzeļvilcienu. Tāpat šī ir viena no visgarākajām dzelzceļa līnijām pa kuru kursē dīzeļvilcieni.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Maršruta Rīga—Cēsis dīzeļvilciens DR1A-267 posmā Jugla—Baltezers

Dzelzceļa līnijas Rīga-Valka-Pleskava-Pēterburga būvniecība tika sākta 1886. gadā un tā tika atklāta 1889. gada 22. jūlijā. Pirmā pasaules kara laikā 1918. gadā vācu armija līnijas Rīgas-Ieriķu posmu pielāgoja normālplatumam. 1919. gadā kontroli pār līniju pārņēma Dzelzceļu virsvalde, atjaunojot sliežu ceļu 1524 mm platumā. Līdz ar valsts robežas demarkāciju tika noteikts, ka līnijas Valkas jeb Valgas platsliežu stacija atrodas Igaunijas teritorijā. Latvijas teritorijā tuvākā stacija Saule bija 14 km attālumā no robežas. Lai vilcieni varētu pieturēt Latvijas pusē un būtu iespējams pilnvērtīgi veikt ar robežas šķērsošanu saistītās procedūrās, 1920. gadā no sākotnējās Pleskavas - Rīgas dzelzceļa līnijas tika uzbūvēti divi platsliežu atzarojumi (pa vienam, attiecīgi, no Latvijas un Igaunijas puses) uz Valkas—Rūjienas—Pērnavas šaursliežu dzelzceļa līnijas gala staciju. Saistībā ar šo obligāto vilcienu iegriešanos Valkas stacijā, ceļa garums līdz Igaunijai palielinājās par 2 kilometriem. Līnijas kopgarums No Zemitāniem līdz Valsts robežai bija 164 kilometri. Otrā pasaules kara gados šai dzelzceļa līnijai bija īpaša nozīme. Tā kalpoja Vācijas armijai, kā galvenā Ļeņingradas frontes apgādes artērija. 1980. gados iecirkni Rīga - Sigulda (izņemot posmu Krievupe - Vangaži) pabeidza otrā ceļa uzbūvi. Divi ceļi uzbūvēti arī stāvākajā līnijas posmā starp Cēsu un Jāņamuižas staciju. Bet mūsdienās darbojās līnija Rīga - Valga (oficiālais nosaukums - Rīga - Lugaži)[3].

Stacijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zemitānu dzelzceļa stacija
Čiekurkalna dzelzceļa stacija
Dīzeļvilciens DR1 posmā Melturi—Āraiši
Krievupes dzelzceļa stacija
Melturu pieturas punkts

Šobrīd dzelzceļa līnijā ir 26 stacijas. 4 stacijas atrodas Rīgas pilsētā (Rīga - Jugla), 3 - Garkalnes novadā, 2 - Inčukalna novadā, 2 - Siguldas novada Allažu pagastā, 1 - Siguldā, 1 - Līgatnes novada Līgatnes pagastā, 3 - Amatas novadā, 1 - Cēsīs, 1 - Priekuļu novada Priekuļu pagastā, 1 - Priekuļu novada Liepas pagastā, 1 - Beverīnas novada Kauguru pagastā, 1 - Valmierā, 1 - Beverīnas novada Brengļu pagastā, 1 - Strenčos, 1 - Sedā un 2 - Valkas novadā.

 1. Rīga (Rīga)
 2. Zemitāni (Rīga)
 3. Čiekurkalns (Rīga)
 4. Jugla (Rīga)
 5. Baltezers (Garkalnes novads)
 6. Garkalne (Garkalnes novads)
 7. Krievupe (Garkalnes novads)
 8. Vangaži (Inčukalna novads)
 9. Inčukalns (Inčukalna novads)
 10. Egļupe (Siguldas novads)
 11. Silciems (Siguldas novads)
 12. Sigulda (Sigulda)
 13. Līgatne (Līgatnes novads)
 14. Ieriķi (Amatas novads)
 15. Melturi (Amatas novads)
 16. Āraiši (Amatas novads)
 17. Cēsis (Cēsis)
 18. Jāņamuiža (Priekuļu novads)
 19. Lode (Priekuļu novads)
 20. Bāle (Beverīnas novads)
 21. Valmiera (Valmiera)
 22. Brenguļi (Brenguļu pagasts)
 23. Strenči (Strenči)
 24. Seda (Seda)
 25. Saule (Valkas novads)
 26. Lugaži (Valkas novads)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējas saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]