Latvijas Pasts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Latvijas Pasts
Tips Valsts Akciju sabiedrība
Dibināts 1992. gada 2. janvāris
Galvenais birojs Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Galvenās personas Arnis Salnājs (valdes priekšsēdētājs)
Pakalpojumi Pasta pakalpojumi
Ieņēmumi 36,730 miljoni latu (2011)[1]
Neto ienākumi 686 743 latu (2011)[1]
Darbinieki 6149 (2010)[2]
Mājaslapa www.pasts.lv

Latvijas Pasts nodrošina plašāko pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta nodaļas. Uzņēmuma pamatfunkcija ir pasta un filatēlijas, pārvadājumu un eksprespasta, finanšu, preses un mazumtirdzniecības pakalpojumu sniegšana.

Latvijas Pastam pieder trīs meitas uzņēmumi: SIA Mailmaster, AS IT Latvija un AS Latvijas Pasta nodaļu tīkls. Latvijas Pasts ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kas nodarbina ap 5000 darbinieku.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1992.gada 2.janvāris ir datums, kad tika dibināts valsts uzņēmums Latvijas pasts. Pēc diviem gadiem Valsts prezidents Guntis Ulmanis izsludināja Pasta likumu, sakarā ar kuru Latvijas pasts tika pārdēvēts par valsts iestādi. Vēlāk, 1997.gada 11.martā Valsts prezidents izsludināja grozījumus Pasta likumā, saskaņā ar kuriem valsts iestāde Latvijas pasts tika pārdēvēta par bezpeļņas organizāciju valsts akciju sabiedrību Latvijas pasts.

BO VAS Latvijas pasts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija 2004.gada 30.aprīlī izsniedz vispārējo pasta pakalpojumu licenci. Latvijas pasts ir pirmais pasta pakalpojumu sniedzējs Latvijā, kas saņēmis šādu Eiropas Savienības prasībām atbilstošu licenci. Tā paša gada 1.maijā, sakarā ar Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, stājas spēkā grozījumi Pasta likumā, kas paredz pakāpenisku Latvijas Pasta monopolstāvokļa samazināšanu līdz 2013.gadam. 2004.gada 15. jūlijā, iemūrējot topošās būves pamatos kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, svinīgi tiek atzīmēts BO VAS Latvijas pasts jaunā pasta šķirošanas kompleksa pamatu izbūves noslēgums. Visu kompleksu bija paredzēts pabeigt 2005. gada jūlijā. 2004.gada 1.novembrī bezpeļņas organizācija valsts akciju sabiedrība Latvijas pasts tiek pārreģistrēta Komercreģistrā, kļūstot par valsts akciju sabiedrību Latvijas Pasts. 2006. gada 28. septembrī Mārupes pagastā līdzās lidostai “Rīga” atklāj pasta sūtījumu šķirošanas kompleksu.[3]

Īpašuma struktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pastam ir divi piederošie meitas uzņēmumi:

  • SIA Mailmaster pamatdarbības veids ir klientu rēķinu izdruka un ievietošana aploksnēs, kā arī reklāmas materiālu ievietošana aploksnēs.
  • SIA IT Latvija (līdz 2007. gada 26. novembrim AS Latvijas pasta pakalpojumu tīkls) pamatdarbības veids ir datortīklu izveide un apkalpošana.[4]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Gada pārskats 2011. Latvijas Pasts. Atjaunināts: 2013. gada 4. maijā.
  2. Uzņēmuma atalgojuma sistēma (Latvian). Latvijas Pasts. Atjaunināts: 11 March 2011.
  3. Pasts.lv Vēsture
  4. Pasts.lv Īpašuma struktūra

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]