Ārons Koplends

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ārons Koplends

Ārons Koplends (angļu: Aaron Copland, dzimis 1900. gada 14. novembrī Bruklinā, Ņujorkā, miris 1990. gada 2. decembrī Norteritaunā (North Tarrytown), Ņujorkas štatā) bija amerikāņu komponists, kompozīcijas pasniedzējs un diriģents. Rakstījis skaņdarbus orķestrim, operas, baletus, kā arī mūziku kinofilmām. Bijis viens no vadošajiem ASV komponistiem. Savos darbos apvienojis modernismu ar Amerikas rietumu mūzikas stilu un latīņamerikāņu mūziku. Strādājis visdažādākos mūzikas stilos — no folkmūzikas līdz džezam.[1]

Par mūziku filmām Koplends sešas reizes nominēts Amerikas Kinoakadēmijas balvai. Vienu reizi no šīm nominācijām balvu arī saņēmis — par labāko oriģinālmūziku filmai The Heiress (1949). Pārējās nominācijas bijušas par mūziku filmām "Par pelēm un cilvēkiem" (Of Mice and Men, 1939), Our Town (1940), The North Star (1943).

Dzimis 1900. gadā Bruklinā lietuviešu ebreju emigrantu ģimenē (pirms ierašanās ASV tēva uzvārds bija Kaplāns). No 1921 līdz 1924. gadam mācījies pie Nadjas Bulanžē Fonteneblo Parīzē. Draudzējās ar Leonardu Bernsteinu. Makartisma laikā Koplenda darbību izmeklēja FIB, un viņš bija spiests liecināt ASV Kongresā.

Pie Koplenda mācījušies Elmers Bernsteins, Pols Bolss, Bencions Orgads un Einojuhani Rautavāra.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]