Čārlijs Pārkers

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Čārlijs Pārkers
Charlie Parker, Tommy Potter, Miles Davis, Max Roach (Gottlieb 06941).jpg
Galvenā informācija
Dzimis Čārlzs Pārkers Jaunākais
1920. gada 29. augustā
Kanzasa, ASV
Miris 1955. gada 12. martā (34 gadu vecumā)
Ņujorka, Ņujorka, ASV
Žanri Džezs, Bīpops
Nodarbošanās Saksofonists, komponists
Instrumenti Saksofons,
Darbības gadi 1937–1955
Izdevēji Savoy, Dial, Verve

Čārlzs Pārkers Jaunākais ar iesauku "Putns" (Charles "Bird" Parker, Jr., * 1920.gada 29.augustā Kanzassitijā, † 1955. gada 12. martā Ņujorkā) - ASV džeza saksofonists un komponists.

Līdzās Lūisam Ārmstrongam un Djūkam Elingtonam tiek uzskatīts par vienu no visu laiku izcilākajiem džeza muzikantiem. Viens no bībopa mūzikas dibinātājiem un viens no bītņiku paaudzes iedvesmotājiem.

Dzimis Kanzassitijā. Tēvs bija iedzert mīlošs vidusmēra pianists, bet māte - Western Union darbiniece. Saksofonu sāka spēlēt 11 gadu vecumā. Bērnībā Pārkers neparādīja kādas īpašas muzikālas spējas, tomēr milzīgu darbaspēju (vēlāk intervijā apgalvoja, ka kādus 3 - 4 gadus spēlējis 15 stundas dienā) dēļ iekļāvās Kanzassitijas džeza grupās. 1939. gadā pārcēlās uz Ņujorku, iesākumā strādādams arī par trauku mazgātāju restorānā, kurā tolaik muzicēja Ārts Teitums.

2. pasaules kara laikā kopā ar domubiedriem (Diziju Gilespiju, Teloniju Monku, Maksu Rouču un Keniju Klārku citu starpā) Hārlemas klubos radīja bībopu.

Jau jaunībā sācis lietot heroīnu un lielā daudzumā alkoholiskos dzērienus, kas iedragāja Pārkera veselību. Miris Ņujorkā kā slavens mūziķis.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]