4chan

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

4chan ir imageboard tipa mājaslapa kurā diskusijas risinās angļu valodā. Lietotāji parasti veido ierakstus un komentē anonīmi, tādēļ reģistrācija nav nepieciešama, lai piedalītos diskusijās, un tā patiesībā ir iespējama tikai lapas administratoriem un moderatoriem. 4chan ir sadalīts dažādās kategorijās, un katrā kategorijā tiek diskutēti konkrēti temati.

Lapu izveidoja 2003. gada 1. oktobrī. Tajā sākotnēji tika apspriesta manga, anime, un japāņu kultūra. Vietne strauji kļuva populāra. Mūsdienās tiek apspriesta arī pornogrāfija, automašīnas, datorspēles, politika u.c. temati.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

4chan tika izveidots 2003. gada 1. oktobrī, to izveidoja tolaik 15 gadīgais students no Ņujorkas, Kristofers Pūls. Viņš 4chan izveidoja zem pseidonīma "moot." Lapas nodoms bija kļūt par foruma Futaba Channel (jeb 2chan) angļu valodas līdzinieku. Lapā sākotnēji diskutēja tikai par manga, anime, un japāņu kultūra. Kad Pūls izveidoja 4chan, viņš lapas saiti publicēja Something Awful forumos un vairākos IRC čatos, tādēļ no turienes ieradās sākotnējie lietotāji. 4chana kods ir balstīts uz Futaba Channel kodu. Pirmās divas sekcijas bija /a/ (kas bija domāts nopietnākām diskusijām par anime) un /b/ (kur tolaik bija vairāk atslābušas un nenopietnas diskusijas par anime).

Nozīmīgākās sekcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2016. gada janvārī, 4chan bija 67 pastāvīgas un vairākas izmēģinājuma sekcijas.

/b/ - Random[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

/b/ ir 4chana populārākā sekcija, tā saņem 30% vietnes skatījumus. Šai kategorijai nav konkrētas tēmas - var diskutēt jebko, ko vēlas. Šai sekcijai ir arī minimāli noteikumi - mājaslapas administrācija izdzēš tikai ierakstus, kuri pārkāpj ASV likumus un kuri spamo mājaslapu. Viņi vēl izdzēš ierakstus no nepilngadīgām personām.

/pol/ - Politically Incorrect[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

/pol/ ir 4chana politikas sekcija. Lai gan /pol/ nav domāts tieši politiski labēji domājošām personām, principā visi /pol/ lietotāji ir politiski labie. Tiek uzskatīts, ka /pol/ ir ietekmējis dažādus politiskus procesus, piemēram, 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanas, dažādu konfidenciālu dokumentu nopludināšana, Brexit, 2017. gada Francijas prezidenta vēlēšanas, u.t.t.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]