Pāriet uz saturu

ASV Pārstāvju palāta

Vikipēdijas lapa
ASV Pārstāvju palāta
117. ASV Kongress
ASV Pārstāvju palāta
Tips
Tips ASV Kongresa apakšpalāta
Termiņa ierobežojumi Nav
Jaunās sesijas sākums 2023. gada 3. janvārī
Līderi
Priekšsēdētājs Kevins Makartijs, (R)
kopš 2023. gada 7. janvāra
Koalīcijas līderis Stīvs Skalīss, (R)
kopš 2023. gada 7. janvāra
Opozīcijas līderis Hakīms Džefrijs, (D)
kopš 2023. gada 7. janvāra
Koalīcijas Pātaga Toms Emmers, (R)
kopš 2023. gada 7. janvāra
Opozīcijas Pātaga Ketrīna Klārka, (D)
kopš 2023. gada 7. janvāra
Struktūra
Locekļi 435 ar balsstiesībām
6 bez balsstiesībām
Vairākumam nepieciešamas 218 balsis
(118th) US House of Representatives.svg
Politiskās grupas      Republikāņi (222)
     Demokrāti (212)
     Vakants (1)
Vēlēšanas
Pēdējās vēlēšanas 2022. gada 8. novembris
Nākamās vēlēšanas 2024. gada 5. novembris
Sēžu zāle
United_States_House_of_Representatives_chamber.jpg
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV Kapitolijs, Vašingtona, ASV
Mājaslapa
www.house.gov

Amerikas Savienoto Valstu Pārstāvju palāta (angļu: United States House of Representatives) ir Amerikas Savienoto Valstu divpalātu parlamenta — ASV Kongresa — apakšpalāta. Kopā Pārstāvju palātā ir 435 locekļi. ASV Pārstāvju palātas vēlēšanas notiek reizi divos gados novembra mēnesī ASV prezidenta vēlēšanu un Vidustermiņa vēlēšanu laikā.

ASV pastāvošās divpartiju sistēmas dēļ Pārstāvju palātas locekļi pārstāv vai nu ASV Demokrātisko partiju vai arī ASV Republikānisko partiju. Pārstāvju palātas amati ir proporcionāli iedalīti starp štatiem, vadoties pēc iedzīvotāju skaita katros desmit gados, taču katru štatu pārstāv vismaz viens loceklis. Kalifornijai, vislielākajam štatam pēc iedzīvotāju skaita, pašlaik ir 53 pārstāvji.

Pārstāvju palātas uzbūve un tā pilnvaras ir aprakstītas ASV Konstitūcijas pirmajā pantā. Tā vadītājs ir Pārstāvju palātas priekšsēdētājs, kurš savukārt parasti ir vairākuma partijas līderis. Pārstāvju palāta un Senāts, kas kopā veido ASV Kongresu, atrodas Amerikas Savienoto Valstu galvaspilsētā Vašingtonā, kur darbojas Kapitolija ēkā. Pārstāvju palāta atrodas ēkas dienvidu spārnā, bet Senāts — ziemeļu spārnā.

Pirms ASV Konstitūcijas pieņemšanas pastāvēja divi pretēji uzskati par to, kā būtu jāorganizē likumdošanas vara (parlaments). Viena daļa aizstāvēja viedokli, ka visiem štatiem ir jābūt vienādām tiesībām un tāpēc no katra štata jābūt vienādam pārstāvju daudzumam. Pretējais uzskats bija, ka štatiem ar lielāku populācija, teritoriju, ekonomisko potenciālu ir jābūt lielākam pārstāvju skaitam. Rezultātā ASV Kongresa abas palātas reprezentēja kompromisu starp šiem uzskatiem. ASV Senātā no katra štata tika ievēlēti divi deputāti, bet Pārstāvju palātā kongresmeņu skaits ir proporcionāls iedzīvotāju skaitam noteiktos štatos.

ASV Pārstāvju palāta kopā ar ASV Senātu realizē likumdošanu. Lai arī abas ASV kongresa palātas ir līdztiesīgas likumdošanā, tomēr abu kompetence un funkcijas atšķiras.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]