Alcatel

Vikipēdijas lapa
Alcatel SA
Darbības joma elektronika
Darbības beigšanas iemesls apvienots ar Lucent
Pēctecis Alcatel-Lucent
Dibināts 1898. gads
Beidza pastāvēt 2006. gads
Galvenais birojs Parīze, Karogs: Francija Francija
Produkti telesakaru iekārtas
Alcatel birojs
Minitel informācijas tiešsaistes sistēmas termināls (1981. gads)
Alcatel HD1 mobilais telefons (1995. gads)

Alcatel SA (agrākie nosaukumi Compagnie Générale d’Electricité, CGE, Alcatel Alsthom) bija Francijas telesakaru iekārtu ražošanas uzņēmums. Dibināts 1898. gadā. 2006. gadā apvienots ar Lucent, izveidojot uzņēmumu Alcatel-Lucent. Galvenais birojs atradās Parīzē.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1898. gadā Elzasā dibināts uzņēmums Compagnie Générale d’Electricité (CGE).

1925. gadā ASV uzņēmums Western Electric pārdeva tā starptautiskos meitas uzņēmumus; CGE iegādājās tā telesakaru daļu.

1946. gadā dibināts CGE meitas uzņēmums Compagnie industrielle de téléphone (CIT).[1]

1969. gadā CGE ieguva vairākumu transporta līdzekļu un iekārtu ražotājā Alsthom.

1970. gadā CGE meitas uzņēmums CIT apvienojās ar uzņēmuma Société Alsacienne de Constructions Mécaniques (SACM) kodolenerģijas telesakaru un elektronikas nodaļu ENTE, izveidojot uzņēmumu CIT Alcatel un paliekot CGE sastāvā.

Fransuā Miterāna prezidentūras sākumā 1982. gadā tika veikta Compagnie Générale d’Electricité nacionalizācija. CGE pievienots elektroiekārtu ražotājs Sprecher & Schub. 1983. gadā CGE nodotas Thomson telesakaru operācijas, kuras 1985. gadā apvienotas ar CIT Alcatel. Pēc Žaka Širaka ievēlēšanas premjerministra amatā sākās denacionalizācijas process. 1986. gadā CGE atgriezās privātās rokās kā publiska kapitālsabiedrība.[1] 1986. gadā no ASV uzņēmuma ITT iegādātas Eiropas telesakaru operācijas, kas kā CIT Alcatel meitas uzņēmums Alcatel N.V. reģistrēts Nīderlandē, kurā 55,6 % piederēja CGE un 37 % — ITT.[1]

1989. gadā CGE meitas uzņēmuma Alstom enerģētikas un transporta operācijas apvienotas ar Apvienotās Karalistes General Electric Company (GEC) enerģētikas nodaļu, izveidojot kopuzņēmumu GEC Alsthom N.V., kurā 50 % bija abām pusēm. Vēlāk CGE palielināja dalību GEC Alsthom līdz 61,5 %, pievienojot tam meitas uzņēmumus Compagnie Financière Alcatel un Alsthom.

1980. gados CGE kopā ar Somijas Nokia un Vācijas AEG strādāja pie otrās paaudzes Eiropas mobilo telefonu sistēmas GSM, kura tika izmēgināta 1991. gadā.

1991. gada 1. janvārī CGE nosaukums mainīts uz Alcatel Alsthom Compagnie Générale d'Electricité jeb Alcatel Alsthom. 1991. gadā Alcatel N.V. ieguva 25 % Itālijas Fiat S.p.A. meitas uzņēmumā telesakaru ražotājā Telettra S.p.A. No ASV uzņēmuma Rockwell International iegūta telefona sakaru iekārtu nodaļa. Nopirkti divi telesakaru un kabeļu ražotāji: Kanādas Cable & Wire Company un Vācijas AEG Kabel A.G. Izveidota "kosmiskā alianse" ar Aerospatiale, Alenia un Loral Corporation, kas kļuva par pasaulē otru lielāko pavadoņu iekārtu ražotāju.[1]

1992. gadā ITT pārdeva 30 % tai piederošo Alcatel N.V. kapitāldaļu, iegūstot 7 % Alcatel Alsthom daļu.

1995. gadā par Alcatel Alsthom vadītāju kļuva Serge Tchuruk. Viņš restrukturēja uzņēmumu, koncentrējoties uz telesakaru jomu.

1998. gadā GEC Alsthom pārdēvēts par Alstom un tā akcijas sāktas kotēt Parīzes biržā; Alcatel Alsthom pārdeva savas 23,6 % Alstom akcijas. Alcatel Alsthom pārdēvēts par Alcatel. Iegādāti uzņēmumi DSC Communications, Assured Access Technology, Internet Devices, Packet Engines un Xylan Corp, kuri tika apvienoti ar Xylan nosaukumu. 2000. gadā nopirkts Kanādas uzņēmums Newbridge Networks.[1]

2004. gadā kopā ar Ķīnas TLC dibināts kopuzņēmums Alcatel Mobile Phones, Alcatel iegūstot 45 % kapitāldaļu. Kopā ar Nīderlandes Draka Holding dibināts kopuzņēmums Draka Comteq B.V., Alcatel iegūstot 49,9 % kapitāldaļu.

2006. gada 30. novembrī Alcatel apvienojās ar ASV telesakaru ražotāju Lucent, izveidojot uzņēmumu Alcatel-Lucent.

Alcatel Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1994. gada 2. februārī meitas uzņēmums Austrijā Alcatel Business Systems Latvijā dibināja meitas uzņēmumu SIA Alcatel Business Systems Baltics. 1994. gada 27. septembrī tam mainīts nosaukums uz SIA Alcatel Baltics.[2] Uzņēmums nodarbojās ar elektronisko ierīču un telesakaru iekārtu vairumtirgošanu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]