Pāriet uz saturu

Alcatel

Vikipēdijas lapa
Alcatel SA
Darbības joma elektronika
Darbības beigšanas iemesls apvienots ar Lucent
Pēctecis Alcatel-Lucent
Dibināts 1898. gads
Beidza pastāvēt 2006. gads
Galvenais birojs Parīze, Karogs: Francija Francija
Produkti telesakaru iekārtas
Alcatel birojs 2005. gadā
Minitel informācijas tiešsaistes sistēmas termināls (1981. gads)
Alcatel HD1 mobilais telefons (1995. gads)

Alcatel SA (agrākie nosaukumi Compagnie Générale d’Electricité, CGE, Alcatel Alsthom) bija Francijas telesakaru iekārtu ražošanas uzņēmums. Dibināts 1898. gadā. 2006. gadā apvienots ar Lucent, izveidojot uzņēmumu Alcatel-Lucent. Galvenais birojs atradās Parīzē.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1898. gadā Elzasā tika dibināts uzņēmums Compagnie Générale d’Electricité (CGE).

1925. gadā ASV uzņēmums Western Electric pārdeva tā starptautiskos meitas uzņēmumus; CGE iegādājās tā telesakaru daļu. 1946. gadā tika dibināts CGE meitas uzņēmums Compagnie industrielle de téléphone (CIT).[1]

1969. gadā CGE ieguva transporta līdzekļu un iekārtu ražotāja Alsthom vairākuma kaptāldaļu. 1970. gadā CGE meitas uzņēmums CIT apvienojās ar uzņēmuma Société Alsacienne de Constructions Mécaniques (SACM) kodolenerģijas telesakaru un elektronikas nodaļu ENTE, izveidojot uzņēmumu CIT Alcatel un paliekot CGE sastāvā.

Fransuā Miterāna prezidentūras sākumā 1982. gadā tika veikta Compagnie Générale d’Electricité nacionalizācija. CGE pievienoja elektroiekārtu ražotāju Sprecher & Schub. 1983. gadā CGE tika nodotas Thomson telesakaru operācijas, ko 1985. gadā apvienoja ar CIT Alcatel. Pēc Žaka Širaka ievēlēšanas premjerministra amatā Francijā sākās denacionalizācijas process. 1986. gadā CGE atgriezās privātās rokās kā publiska kapitālsabiedrība.[1] 1986. gadā no ASV uzņēmuma ITT tika iegādātas Eiropas telesakaru operācijas, kas kā CIT Alcatel meitas uzņēmums Alcatel N.V. tika reģistrēts Nīderlandē (tā 55,6 % kapitāldaļu piederēja CGE un 37 % — ITT).[1] 1989. gadā CGE meitas uzņēmuma Alstom enerģētikas un transporta operācijas apvienoja ar Apvienotās Karalistes General Electric Company (GEC) enerģētikas nodaļu, izveidojot kopuzņēmumu GEC Alsthom N.V., kurā 50 % bija abām pusēm. Vēlāk CGE palielināja dalību GEC Alsthom līdz 61,5 %, pievienojot tam meitas uzņēmumus Compagnie Financière Alcatel un Alsthom. 1980. gados CGE kopā ar Somijas Nokia un Vācijas AEG strādāja pie otrās paaudzes Eiropas mobilo telefonu sistēmas GSM, kas tika izmēģināta 1991. gadā.

1991. gada 1. janvārī CGE nosaukums tika mainīts uz Alcatel Alsthom Compagnie Générale d'Electricité jeb Alcatel Alsthom. 1991. gadā Alcatel N.V. ieguva 25 % kapitāldaļu Itālijas Fiat S.p.A. meitas uzņēmumā telesakaru ražotājā Telettra S.p.A. No ASV uzņēmuma Rockwell International tika iegūta telefona sakaru iekārtu nodaļa. Alcatel Alsthom nopirka divus telesakaru un kabeļu ražotājus: Kanādas Cable & Wire Company un Vācijas AEG Kabel A.G. Tika izveidota "kosmiskā alianse" ar Aerospatiale, Alenia un Loral Corporation, kas kļuva par pasaulē otru lielāko pavadoņu iekārtu ražotāju.[1]

1992. gadā ITT pārdeva 30 % tai piederošo Alcatel N.V. kapitāldaļu, iegūstot 7 % Alcatel Alsthom daļu. 1995. gadā par Alcatel Alsthom vadītāju kļuva Serge Tchuruk. Viņš restrukturēja uzņēmumu, koncentrējoties uz telesakaru jomu. 1998. gadā GEC Alsthom tika pārdēvēts par Alstom un tā akcijas sāka kotēt Parīzes biržā; Alcatel Alsthom pārdeva savas 23,6 % Alstom akcijas. Alcatel Alsthom pārdēvēja par Alcatel. Tika iegādāti uzņēmumi: DSC Communications, Assured Access Technology, Internet Devices, Packet Engines un Xylan Corp, kuri tika apvienoti ar Xylan nosaukumu.

2000. gadā Alcatel nopirka Kanādas uzņēmumu Newbridge Networks.[1] 2004. gadā kopā ar Ķīnas TLC tika dibināts kopuzņēmums Alcatel Mobile Phones, Alcatel iegūstot 45 % kapitāldaļu. Kopā ar Nīderlandes Draka Holding tika dibināts kopuzņēmums Draka Comteq B.V., Alcatel iegūstot 49,9 % kapitāldaļu.

2006. gada 30. novembrī Alcatel apvienojās ar ASV telesakaru ražotāju Lucent, izveidojot uzņēmumu Alcatel-Lucent, kas 2016. gadā apvienojās ar Somijas Nokia.

Alcatel Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1994. gada 2. februārī meitas uzņēmums Austrijā Alcatel Business Systems Latvijā dibināja meitas uzņēmumu SIA Alcatel Business Systems Baltics. 1994. gada 27. septembrī tamtika mainīts nosaukums uz SIA Alcatel Baltics.[2] Uzņēmums nodarbojās ar elektronisko ierīču un telesakaru iekārtu vairumtirgošanu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]