Apofiss (Stargate)

Vikipēdijas lapa
Apofiss
Apofiss
Apofiss
Attēlo

Pīters Viljamss
Informācija
Suga goaulds
Dzimums vīrietis

Apofiss (sengrieķu:Άποφις) vai Apops ir seriāla "Zvaigžņu Vārti SG-1" personāžs; otrs galvenais Zemes ienaidnieks un otrais spēcīgākais goaulds pēc Ra. Apofiss ir Ra brālis vai dēls. Nosaukts pēc seno ēģiptiešu mitoloģijas tēla Apopa (sengrieķu izruna - Apophis), kas ēģiptiešu mitoloģijā ir pazemes būtne, milzīga čūska, tumsas un haosa iemiesojums, kas vakaros sagaida Sauli - Ra un cenšas to aprīt.[1][2][3] Seriālā Apofisu atveido Pīters Viljamss.[4]

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apofiss ir tipisks goaulds, viņš ir ļoti augstprātīgs un uzskata sevi par dievu ne tikai pār taūri (Zemes iedzīvotājiem), bet arī pār citiem goauldiem. Viņa pirmais džafā (karavīrs) bija Tilks, kurš, saimnieka zvērības vērodams, nonāca pie secinājuma, ka Apofiss nav dievs, un pievienojās SG-1 komandai. Arī Tilka dēls Raeks kādu laiku kalpoja Apofisam.

Apofiss ir sava tēva vai brāļa Ra galvenais ienaidnieks, pēc Ra nāves viņš kļuva par vienu no galvenajiem Sistēmas pavēlniekiem. Viņš ienīda Ra un Hatoras dēlu Heruru. Apofisa sieva ir goaulde Amoneta, kuras simbiota nēsātāja bija Denjela Džeksona sieva Šarē, un viņam ir dēls Klorels, kura simbiota nēsātājs bija Šarē brālis, abidosietis Skāra.

Apofiss vēlas apgūt jaunas tehnoloģijas, kas viņam palīdzētu. Sākumā viņš izmantoja parastos hatak tipa kuģus, bet vēlāk, pēc Sokāra nogalināšanas, ieguvis Sokāra varu un planētu Delmaku, uz kuras bija bāzējies Sokārs, viņš izveidoja kaujas hatak. Pēc varas iegūšanas viņš to izmantoja Herura nogalināšanai, atkal kļūstot par Augstāko sistēmas pavēlnieku.

Apofisam kalpojošie džafā uz pieres nēsāja čūskas simbolu. Apofisu nogalināja vienība SG-1.

Filmā Zvaigžņu Vārti: Kontinuums (Stargate: Continuum), alternatīvā realitātē, kurā visu varu ir sagrābis Bāls, Apofiss ir vienīgais goaulds, kurš pretojas Bālam.

Citā alternatīvā realitātē, ko radījis kvantu spogulis, viņš ieradās uz Taūri (Zemes) pirms Ra un sagrāba varu uz tās. Vēl citā kvantu spoguļa radītā alternatīvā realitātē viņu iznīcināja Tors.

Tēla izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Asteroīdu 99942, kuru atklāja zinātnieki Rojs Takers (Roy Tucker), Deivids Tolens (David Tholen) un Fabrīcio Bernardi (Fabrizio Bernardi), bija paredzēts nosaukt par godu kādam senās Ēģiptes dievam (šādi nosaukumi tiek doti asteroīdiem, kuru orbīta atrodas tuvāk Saulei nekā Zemes orbīta). Tā kā Tolenam trūka plašu mitoloģijas zināšanu, Tolens pievērsās to ēģiptiešu dievu vārdu sarakstam, kurus viņš zināja no seriāla Stargate: SG-1. Nosaukums izrādījās īpaši veiksmīgs, jo tika spriests par potenciāliem draudiem šī asteroīda sadursmei ar Zemi.[1][2]

Personāža kritika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Džo Storma, kurš rakstīja grāmatu par Stargate, teiktā, "Apofiss līdzinājās vairāk paranoiķim nekā piesardzīgai būtnei, bet tajā pašā laikā bija nāvējošs ..." Apskatnieks arī atzīmēja "Pītera Viljamsa spēju spēlēt patiešām ienīstamu citplanētieti".[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Bill Cooke. «Астероид Апофис на astronomy.com» (angļu), 18 августа 2005. Skatīts: 2010-01-18.
  2. 2,0 2,1 Neill S. Rosenfeld. «Отражая угрозу из внешнего космоса» (angļu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012-06-17. Skatīts: 2010-01-18.
  3. «PRAKTISKĀ ASTROLOĢIJA. Senās Ēģiptes astroloģija un Saules dievs Ra». nra.lv (latviešu). Skatīts: 2020-04-18.
  4. Апофис Arhivēts 2017. gada 6. aprīlī, Wayback Machine vietnē. на IMDB
  5. Storm, 2005, 126. lpp.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Jo Storm. Approaching the Possible: The World of Stargate SG-1. — ECW Press, 2005. — 308 с. — ISBN 9781550227055.
  • Stanley W. Beeler, Lisa Dickson. Reading Stargate SG-1 (Reading Contemporary Television). — I.B.Tauris, 2006. — 286 с. — ISBN 9781845111830.
  • J. Perlich, D. Whitt. Sith, slayers, stargates & cyborgs: modern mythology in the new millennium. — Peter Lang, 2008. — 218 с.