Mitoloģija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Viens no mitoloģiskajiem tēliem — pūķis, kas attēlots Velsas karogā

Mitoloģija (grieķu: μυθολογία, muthología — ‘stāstu stāstīšana’) ir zinātne,[1] kurā tiek pētīti dažādu tautu mīti, kā arī folklora, eposi, pasakas, leģendas un to kopums. Tā ir būtiska cilvēces kultūras sastāvdaļa. Mijiedarbībā ar mitoloģiju veidojusies reliģija, filozofija, literatūra, arī zinātņu pirmsākumi. Radusies cilvēces sākumposmā, mitoloģija arī vēlāk ietekmējusi kultūras attīstību. Daudzi literatūras un mākslas šedevri nav pilnībā izprotami, nepārzinot tajos attēlotās mitoloģiskās personas un izmantotos mitoloģiskos sižetus. Varētu teikt, ka mitoloģija ir cilvēces garīgais šūpulis.[nepieciešama atsauce]

Katras tautas unikalitāti un savdabību raksturo tās kultūra, kas savukārt sakņojas attiecīgajā mitoloģijā. Nopietna iepazīšanās ar kādu nāciju jāsāk ar tās mītu un mitoloģisko priekšstatu sistēmu studijām.[nepieciešama atsauce] Šī atziņa ir īpaši nozīmīga šodien, kad ir iespēja izsvērt un attīstīt sakarus ar visas pasaules tautām un nācijām.

Mitoloģija un reliģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mitoloģija un reliģija ir savstarpēji saistītas, bet to kopsakarības nav viegli paskaidrojamas.[2] Katra no tām tiek uztverta atsevišķi kā patstāvīga garīgās dzīves joma.[2] Reliģija izpaužas kā dievu pielūgšana, tikmēr mitoloģija tiek stāstīts par dievu un varoņu dzīvi.

Mitoloģiskie tēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gandrīz ikvienas tautas mitoloģijā var atrast tādus tēlus kā dievu, dievības, varoņus, eņģeļus, velnus, sātanus, dēmonus, pūķus un fejas. Daudzu tautu mitoloģijās ir sastopami arī vampīri, zombiji un nemirstīgie.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Mitoloģija» (latviski). Tezaurs.lv. Skatīts: 2011-07-16.[novecojusi saite]
  2. 2,0 2,1 «Antīkā literatūra» (latviski). www.liis.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011-08-11. Skatīts: 2011-08-10.