Pāriet uz saturu

Armia Krajowa

Vikipēdijas lapa
Tēvijas armija
Armia Krajowa (AK)
Polijas karogs ar Kotwica enkuru bija armijas karogs
Valsts Polija
Pastāvēšanas laiks 1942. gada 14. februāris — 1945. gada 19. janvāris
Pakļautība Polijas trimdas valdība
Daļa no Polijas pagrīdes valsts bruņotajiem spēkiem
Karavīru skaits ~ 400 000 (1944. gadā)
Komandieri
Komandieri Tadeušs Komorovskis
Stefans Roveckis
Leopolds Okulickis
Emils Augusts Fīldorfs
Antonijs Hruscjels
Armia Krajowa karavīri aizstāv barikādes Varšavas sacelšanās laikā (1944.gada augusts)

Armia Krajowa[1] (burtiski tulkojot — Tēvijas armija) bija organizācija, kas Otrā pasaules kara laikā apvienoja pretestības grupas okupētajā Polijā. Tā bija pakļauta Polijas trimdas valdībai un veidoja Polijas pagrīdes valsts militāro spārnu. Kopējais armijas biedru skaits 1944. gadā bija no 200 000 līdz 600 000 cilvēku, tomēr visbiežāk tiek minēts skaitlis 400 000. Atbilstoši tam šī organizācija bija lielākā poļu un trešā lielākā Eiropā pretošanās kustība Otrā pasaules kara laikā.

Organizāciju nodibināja 1942. gada februārī un tās darbība galvenokārt bija saistīta ar sabotāžas un terora aktiem, kas bija vērsti pret vācu militārajām būvēm (noliktavām, ražotnēm, lokatoriem u.c.), infrastruktūru, kuru vācieši izmantoja kara materiālu un cilvēku transportēšanai uz Austrumu fronti, tāpat poļu pretestības dalībnieki vērsās pret vācu varas iestādēm, kā arī poļu kolaboracionistiem, kuri pieslējās vācu varai. Vienlaikus organizācija piedalījās arī vairākās tiešās kaujās, pazīstamākā Armia Krajowa militārā operācija bija Varšavas sacelšanās. Varšavas sacelšanās laikā organizācija cieta lielus zaudējumus gan kritušo, gan arī gūstā saņemto ziņā.

"Tēvzemes armija" beidza pastāvēt 1945. gada 19. janvārī, kad lielāko daļu no Polijas Otrā republikas teritorijas bija ieņēmusi Sarkanā armija. Daļa no organizācijas biedriem 1945. gadā iekļāvās jaunās pretestības grupās, kas darbojās jau pret padomju varu. Pēc Otrā pasaules kara vairākus desmitus tūkstošus Armia Krajowa biedru līdz 1947. gadam ieslodzīja nometnēs.

Audiovizuālās norādes

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]