Astoņstarainie koraļļi

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Astoņstarainie koraļļi
Iciligorgia schrammi
Iciligorgia schrammi
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Dzēlējzarndobumaiņi (Cnidaria)
Klase Koraļļpolipi (Anthozoa)
Apakšklase Astoņstarainie koraļļi (Alcyonaria)
Sinonīmi

Octocorallia

Iedalījums

Astoņstarainie koraļļi (Alcyonaria, Octocorallia) ir koloniāli koraļļpolipi ar astoņiem taustekļiem un astoņām starpsienām iekšējā dobumā. Skelets sastāv no atsevišķiem dažādas formas elementiem — spīkulām. Tās atrodas mezoglejā. Dažkārt spīkulas saplūst kopā un veido dažādas formas vienlaidu skeletu. Astoņstarainie koraļļi dzīvo galvenokārt tropu un siltajās jūrās dažādos dziļumos. Daži no tiem ir ļoti iespaidīgi kā pēc formas, piemēram, Jūras spalva (Pennatularia), tā arī pēc krāsas, piemēram, vai Dižais korallis (Coralllum rubrum).

Raksturojums[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Astoņstarainajiem koraļļpolipiem ir ļoti daudzveidīgas formas. Starp tiem ir kokveida formas ar cietu ass skeletu, piemēram, sarkanais jeb dižais korallis, kā arī masīvas formas ar cauruļveida skeletu apkārt katram atsevišķam īpatnim, piemēram, Ērģeļkorallis (Tubipora musica), un, beidzot, pusmīkstas formas ar atsevišķu spīkulu skeletu, piemēram, Ādainie koraļļi (Alcyonium). Dižajam korallim kolonijas ārpuse izklāta ar mīkstu, spilgti sarkanu garozu, tā saukto cenosarku, kurā ir sniegbalti polipi. Garozas mezoglejā atrodas ļoti daudz spīkulu. Kolonijas iekšienē stiepjas nepārtraukta cilindriska kaļķa ass; arī tā ir sarkanā, retāk - sārtā krāsā. Šī ass veidojas, kopā saplūstot atsevišķām spīkulām, kas aizmetas jau kāpura stadijā. Katram atsevišķam ērģeļkoraļļu polipam apkārt veidojas skeleta caurule; šādas caurules savienojas kopā ar horizontāliem šķēršiem. Kolonijai augot, pakāpeniski veidojas jauni «stāvi» un kolonija iegūst saliktu daudzstāvu uzbūvi. Jūras spalvas kolonijai ir pamata ass, kuras augšdaļā ir sānzari. Uz pēdējiem atrodas atsevišķi polipi. Ar apakšgalu kolonija it kā iesprausta gruntī. Daudzas jūras spalvas veido raksturīgas dziļūdens faunas formas, piemēram, lielā, savdabīgā Jūras umbelulla (Umbelulla), kas sasniedz l m augstumu, sastopama lielā dziļumā Ziemeļatlantijā un Polārajā baseinā.

Saimnieciskā nozīme[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daži astoņstarainie koraļļi ir rūpniecības objekti; no dižā koraļļa skeleta izgatavo dažādas rotas lietassaktas, krelles u.c. Galvenais dižā koraļļa rūpniecības rajons ir Vidusjūra pie Itālijas, Dienvidfrancijas krastiem un citur.

Sistemātika[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apakšklase Astoņstarainie koraļļi (Alcyonaria) (Octocorallia)

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Alcyonaria