Atentāts pret Franci Ferdinandu

Vikipēdijas lapa
Atentāts pret Franci Ferdinandu
Atentāta norises vieta
Datums 1914. gada 28. jūnijs
Norises vieta Valsts karogs: Austroungārija Sarajeva, Austroungārija netālu no Latīņu Tilta
Koordinātas 43°51′29″N 18°25′44″E / 43.857917°N 18.42875°E / 43.857917; 18.42875Koordinātas: 43°51′29″N 18°25′44″E / 43.857917°N 18.42875°E / 43.857917; 18.42875
Mirušie Francis Ferdinands, Sofija Hoteka
Dalībnieki Gavrilo Princips
Spriedums 20 gadi

Francis Ferdinands un viņa sieva Sofija Hoteka tika nogalināti atentātā 1914. gada 28. jūnijā Sarajevā, Austroungārijā. Viņus nogalināja serbu nacionālistiskās organizācijas biedrs Gavrilo Princips. Francis Ferdinands bija Austrijas hercogu un Austroungārijas troņmantinieks.

Šis notikums kļuva par ieganstu Pirmā pasaules kara sākšanai.

Atentāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1914. gada 28. jūnijā Princips piedalījās slepkavībā Sarajevā. Ģenerālis Oskars Potioreks, Bosnijas-Hercegovinas gubernators, uzaicināja Austrijas kroņprinci Franci Ferdinandu un viņa sievu Sofiju noskatīties viņa karavīru manevrus. Francis Ferdinands zināja, ka tas var būt bīstami. Svētdien neilgi pirms 10:00. karaliskais pāris ieradās ar vilcienu Sarajevā. Priekšējā mašīnā bija Fahims Čurčics, Sarajevas mērs un Dr. Gerde, pilsētas policijas direktors. Francis Ferdinands un Sofija bija otrajā mašīnā ar Oskaru Potioreku un grāfu fon Farahu. Mašīnas augša bija noņemta, lai pūlis varētu redzēt pasažierus - Franci Ferdinandu un viņa sievu.

Pulksten 10:10, kad sešu mašīnu karavāna pabrauca garām centrālajam policijas iecirknim, Nedelko Čabrinovičs meta rokas granātu uz kroņprinča mašīnas pusi. Pēc tam, kad Čabrinoviča granāta netrāpīja pa kroņprinča mašīnu, viņam un pieciem citiem teroristiem, ieskaitot Principu, neizdevās pietuvoties kroņprinča mašīnai lielā pūļa dēļ. Sāka likties, ka uzbrukums ir izgāzies. Tomēr Francis Ferdinands nolēma doties uz slimnīcu un apciemot Čabrinoviča bumbas upurus. Lai nebrauktu cauri pilsētas centram, Ģenerālis Oskars Potioreks nolēma, ka karaļpāra mašīnai vajadzētu braukt gar Apelas krastmalu līdz Sarajevas slimnīcai. Taču Potioreks aizmirsa pateikt vadītājam Francim Urbanam par šo lēmumu. Pa ceļam uz slimnīcu Urbans nogriezās pa labi uz Franča Jozefa ielu.

Princips bija aizgājis līdz tuvākajam veikalam, lai nopirktu sviestmaizi, nolēmis padoties, kad viņš pamanīja Ferdinanda mašīnu pabraucam viņam garām un nogriežamies uz nepareizo pusi. Sapratis kļūdu, vadītājs nospieda bremzes un sāka braukt atpakaļ. Darot to, viņš lēni virzījās uz gaidošā Principa pusi. Princips pakāpās soli uz priekšu, izvilka savu pistoli un no apmēram pusotra metra attāluma izšāva uz mašīnā esošajiem cilvēkiem. Francim Ferdinandam trāpīja kaklā un Sofijai - vēderā. Sofija, kura, kā izrādījās, bija stāvoklī, uzreiz nomira. Ferdinands, kurš, neticēdams, ka viņa ir mirusi, mēģināja viņu pamodināt, apmēram pēc piecām minūtēm noģība un drīz vien nomira.