Azavada

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
ⴰⵣⴰⵓⴷ
أزواد
Azawad
Azavada
starptautiski neatzīta valsts
Flag of Mali.svg
2012 Flag of Mali.svg

Flag of Azavada

Karogs

Location of Azavada
Pārvaldes centrs Timbuktu (proklamētā)
Gao (provizoriskā)
Valoda(s) tuaregu valodas
arābu valoda
franču valoda
Politiskā struktūra starptautiski neatzīta valsts
Vēsture
 - Dibināta 6. aprīlis, 2012
 - Likvidēta 26. jūnijs, 2012

Azavada (tuaregu: ⴰⵣⴰⵓⴷ, Azawd; arābu: أزواد , Azawād; franču: Azawad vai Azaouad) ir teritorija Mali ziemeļos, kā arī īslaicīgi pastāvējusi valsts, ko 2012. gadā pēc tuaregu sacelšanās pasludināja Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustība (ANAK).

Teritoriālās pretenzijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Azavadā ir ietverti Mali reģioni Timbuktu, Kidala, Gao, kā arī daļa Mopti reģiona,[1] kas ir aptuveni 60% Mali platības. Teritorijas lielākā pilsēta ir Gao, tā bija arī pagaidu galvaspilsēta,[2] savukārt pēc tam par galvaspilsētu tika iecerēta Timbuktu, otra lielākā pilsēta.[3]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2012. gada janvārī Mali ziemeļu daļā sākās tuaregu sacelšanās Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustības vadībā. Līdz aprīļa beigām ANAK bija ieņēmusi visu Mali ziemeļu daļu. 6. aprilī ANAK pasludināja Azavadas neatkarību, taču drīz sākās konflikts starp ANAK un islāmistiem, kuri bija palīdzējuši uzvarēt Mali valdības spēkus. Jūlijā islāmistiem izdevās ieņemt lielāko daļu Azavadas teritorijas, kas noveda pie Francijas iejaukšanās karadarbībā 2013. gada janvārī. Mēneša laikā Francijas un Mali bruņotie spēki bija atkarojuši lielāko daļu valsts ziemeļu daļas. 2013. gada jūnijā ANAK sarunās ar Mali valdību atteicās no neatkarības plāniem apmaiņā pret plašāku autonomiju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Mali Tuareg rebels control Timbuktu as troops flee». BBC News. 2012. gada 1. aprīlis. Skatīts: 2012. gada 3. aprīlis.
  2. «Tuaregs claim 'independence' from Mali». Al Jazeera. 2012. gada 6. aprīlis. Skatīts: 2012. gada 6. aprīlis.
  3. «Mali: A scramble for power». The Muslim News. 2012. gada 8. aprīlis. Skatīts: 2012. gada 8. aprīlis.