Pāriet uz saturu

Bajezids I

Vikipēdijas lapa
Bajezids I
بايزيد اول
Osmaņu impērijas sultāns (1389-1402).
4. Osmaņu sultāns
1389. gada 16 jūnijs — 1402. gada 20 Jūlijs
Priekštecis Murads I
Pēctecis Bezvaldnieku laiks
Dzimis 1354. gada 10. maijā
Osmanu impērija
(Tagad, Karogs: Turcija Turcija)
Miris 1403. gada 8. martā (48 gadu vecumā)
Samarkandā, Timuridas lielvatstī
(Tagad, Karogs: Uzbekistāna Uzbekistāna)
Apglabāts Bajezida I mošejā, Bursā (Tagad, Karogs: Turcija Turcija)
Dinastija Osmaņu dinastija
Tēvs Murads I
Māte Gülçiçeka Hatuna
Reliģija islāms
Paraksts Bajezida I tugra vai paraksts

Bajezids I (Osmaņu turku: بايزيد اول) (dzimis 1354. gadā, miris 1403. gadā) bija Osmaņu impērijas sultāns. Viņš bija Murada I dēls. Viņš izveidoja vienu no vislielākajām armijām tajā laikā, bet viņš neveiksmīgi okupēja Konstantinopoli. Viņu pašu uzvarēja un sagūstīja Timurs Ankaras kaujā 1402. gadā. Bajezids I nomira gūstā, martā 1403. gadā.

Viņš bija straujš kareivis un tika iesaukts "Zibens spēriens", kaujā pret Karamanas emirātu. Zem Bajezida vadības tikai lielpilsētas, kā Konstantinopole un Atēnas, nebija Osmaņu kontrolē.

Kari[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai nostiprinātu Osmaņu kontroli apkārtējās jūrās, Bajezids I uzreiz kad kļuva par sultānu, personīgi vadot savus karaspēkus, uzsāka vairākus veiksmīgus karus viscaur Trāķiju. Osmaņi saprotot flotes svarīgumu, sāka paplašināt to lai iegūtu Konstantinopoli.

Baidoties no Osmaņu agresīvo paplašināšanos, Ungārijas karalis un vēlāk Svētās Romas imperators Sigismunds, izsauca katoļu karaspēkus no Eiropas, lai uzbruktu Osmaņiem 1396.g Nikopoles kaujā. Osmaņu armijas pārsteidzošā kārtā sakāva eiropiešus, kurus personīgi vadīja Bajezids. Pēc šīs kaujas Bajezīds veiksmīgi iekaroja gandrīz vai visu no Balkāniem, tostarp Mazāziju, Karamanu, Turkmēņu un Vidusjūras austrumu daļu. Dēļ Bajezida militārās veiklības viņu iesauca "Zibens spēriens" (Yıldırım).

Bajezids I sagūstīts pie Timura.

1402.g Osmaņu un Timurīdu armijas tikās kaujas laukā Ankārā, kur Timurīdu armijas sakāva un sagūstīja Bajezidu. Bajezidu atveda pie Timura, Samarkandā, kur vēlāk viņš nomira 1403.g.

Viņa vecāki bija Murads I un Gulčičeka Hatuna. Bajezids izveidoja vienu no tajā laikā lielākajām armijām pasaulē un neveiksmīgi centās iekarot Konstantinopoli. Viņš tika uzvarēts Cīņā par Ankaru 1402. gadā un nomira ieslodzijumā 1403. gadā.

Avoti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]